Ģimenes sistēma
Hierarhija ir būtisks pilnvērtīgas ģimenes sistēmas parametrs, lai mazajā kopienā veidotos noteikta kārtība, piederība, autoritāte un spēks. Viens no būtiskākajiem hierarhijas stūrakmeņiem ģimenē ir tāds, ka vecāki ir atbildīgi par bērniem un viņiem ir visas pilnvaras. Šajā rakstā aplūkosim dažas novirzes no normas un to sekas.
Triangulācija
Triangulācija ir emocionāls process starp diviem cilvēkiem, kas parasti ir saistīts ar trešās puses attiecībām. Sadrumstalotā ģimenē, kurā iekšējās robežas ir neskaidras, vecāki dažreiz var padarīt bērnus par viņu emocionālajiem partneriem. Šī ir apgriezta hierarhija, kurā bērna statuss ģimenē ir vienāds ar vecāku statusu.
Piemērs: “Meita-draudzene”. Māte ar savām meitām veido vienlīdzīgas attiecības kā ar draugiem un partneri. Bērnam tas var radīt psiholoģisku diskomfortu, lomu sajukumu, kā arī vājināt bērna spēju.
Ierastā situācijā bērna psiholoģiskais spēcīgums ir jāveido ar sociumu, kas ir viņa “līmenī”, piemēram, vienaudži, draugi un brāļi un māsas.
Kad māte pārspīlētā līmenī kļūst par meitenes draudzeni (piemēram, dalās ar viņu tajā, cik viņai ir slikts vīrietis), meitas acīs viņa zaudē savu autoritāti un meita sāk veidot ciešāku emocionālo saikni ar tēvu. Bērnam patiesībā ir ārkārtīgi grūti uzklausīt negatīvo par jebkuru no vecākiem, kā rezultātā viņa attālinās no mātes.
Tieši tāpat notiek, ja attiecības starp vienu no vecākiem un dēlu kļūst pārāk patvaļīgas.
Turpinājumu lasi nākamajā lapā!