Piecus gadus vecā Ivana meklēšanā iesaistījušies kā policijas darbinieki, tā brīvprātīgie. Kā tad rīkoties, ja kāds cilvēks uz ielas, pludmalē, veikalā vai jebkur citur ievēro vienu pašu noklīdušu bērnu? Jāpieiet pie viņa un jāaprunājas. Bērnu nekur pašam nevajag vest, arī uz policiju ne. Tūlīt jāzvana Valsts policijai pa tālruni 110 vai 112, vai Pašvaldības policijas dežūrdaļai 63420269 un kopā ar noklīdušo jāsagaida kārtībnieku ierašanās. Tālāk policija rīkosies pati.
Pirms pāris gadiem Rīgas Pašvaldības policija bija speciāli noorganizējusi akciju, kad pilsētas centrā viens pats staigāja mazs bērns. Diemžēl daudzi pieaugušie viņam vienaldzīgi pagāja garām un nekādi nereaģēja.
Nav jāgaida, lai zvanītu policijai, kad vecāki paši attopas, ka mazulis pazudis. Tas jādara tūlīt, tikko konstatēta pazušana. Pazudušu bērnu meklēšana ir prioritāte. Vairumā gadījumu mazie nenoklīst speciāli vai apzināti cenšoties pazust no vecāku redzesloka.
Arī mūsu darbinieki vispirms sazinās ar Valsts policijas dežūrdaļu un tad no mazuļa cenšas uzzināt pēc iespējas vairāk informācijas, kur meklēt viņa vecākus. Nekādā gadījumā nav tā, ka noklīdušo nepilngadīgo aizved uz policijas iecirkni un tad sākas gaidīšana, cerot, ka vecāki beidzot paši uzradīsies. Viņi tiek meklēti nekavējoties.
Ivana ģimene bija Pašvaldības policijas uzmanības lokā. Diemžēl to nevar saukt par labvēlīgu.
Brīvprātīgo iesaistīšanās piecgadīgā zēna meklēšanā ir tikai atbalstāma aktivitāte. Taču šim procesam jānotiek nepārtrauktā saziņā ar Valsts policijas speciālistiem, lai meklēšana notiktu plānveidīgi un organizēti.
Ik nedēļas nogali Liepājā notiek lielāki un mazāki kultūras un brīvdabas sarīkojumi. Ko darīt vecākiem, kad viņi attopas – bērna vai bērnu vairs nav blakus un viņi nav ieraugāmi arī pārskatāmā apkārtnē? Vispirms jau – vecākiem savi bērni pašiem ir jāpieskata. Tā ir viņu atbildība, un to nosaka likums. Lielos brīvdabas sarīkojumos atvases var noklīst ātri vien. Diemžēl vecāki ļoti bieži domā: ar mums jau nekas tāds nenotiks, bērni nekur nepazudīs! Un izturas vieglprātīgi.
Ja tomēr tas ir noticis, tad nekavējoties jāzvana Valsts vai Pašvaldības policijai. Labākajā gadījumā mazais būs tiešām nejauši noklīdis, sliktākajā – situācijas mēdz būt ļoti dažādas. Svarīga var būt katra minūte.
Šobrīd, salīdzinot ar laiku pirms vairākiem gadiem, klaiņojošu bērnu un pusaudžu skaits ievērojami samazinājies. Policija daudz strādājusi, lai šādus gadījumus novērstu. Protams, bērni mēdz neapzināti noklīst, it sevišķi vasarā, pludmalē. Nupat aizvadītajās brīvdienās Pludmales glābšanas dienesta darbinieki pamanīja staigājam vienu pašu piecus gadus vecu meitenīti. Viņas tēvs kāpās bija aizrāvies ar volejbola spēli un par bērnu aizmirsis. Mūsu darbinieki ar tēvu runāja, lai šāds gadījums vairs neatkārtotos.
Pērn pludmalē bija daudz līdzīgu gadījumu, kad lielāki un mazāki bērni netika pieskatīti un aizklīda no vecākiem. Piemēram, kādai ģimenei, pilsētas viesiem, pazuda dēls. Zēns bija devies prom no pludmales, pats atradis noīrēto naktsmītni un pie tās durvīm sēdējis un gaidījis vecākus.
Tad, kad tiks īstenots Latvijas – Lietuvas pārrobežu projekts, arī Liepājas pludmalē nākošgad tiks uzstādītas videonovērošanas kameras un būs speciāla saziņas rāciju sistēma.
liepajniekiem.lv