Kopš mazām dienām bērnā tiek attīstīts komplekss, ka viņš ir slikts un nepietiekams, ka viņš vecākiem sagādā daudz problēmu. Un ir otra bērnu kategorija: bērni iepriecina vecākus, bet viņš ir ne šāds, ne tāds. Rezultātā aug cilvēks ar pārliecību, ka viņu nemīlēs tāpat vien, ka visu dzīvi mīlestība un apkārtējo atzinība ir jāpiesaista ar rīcību un iepriecinājumiem. Ja sieviete sastop mīlošu vīrieti, tad nespēj saprast šo mīlestību. Viņa vienkārši neprot pieņemt mīlestību ar savu pārāk lielo upura kompleksu.
Tomēr iepriekš rakstītais vēl ir salīdzinoši viegls, jo ir daudz smagākas toksisko attiecību formas! Viens no izplatītākajām – alkoholisms. Tāpat fiziska un verbāla vardarbība. Ir daudzi cilvēki, kuri apgalvo, ka fizisko vardarbību pārdzīvot ir vienkāršāk, kā verbālo, jo rētas uz ķermeņa dzīst ātrāk, kā dvēseles rētas. Visbeidzot eksistē arī vecāku seksuālā vardarbība, kas ir salīdzinoši procentuāla augsta gan starp meitenēm, gan zēniem.
Šī grāmata ir vērtīga, jo tajā netiek “liets ūdens”, bet gan konkrētas rīcības, lai uz jauniem pamatiem būvētu attiecības ar vecākiem. Kā arī dod padomus, kā reāli sākt strādāt ar sevi. Kaut arī grāmata tika sarakstīta 1989. gadā, tā savu aktualitāti nav zaudējusi joprojām. Tomēr iepriekš jābrīdina, ka, neskatoties uz vienkāršību un nepretenciozo saturu, teksts var izraisīt spēcīgas emocionālas reakcijas. Esiet uzmanīgi!
Identificēt sevi kā toksisku vecāku bērnu, mēs varam tikai pēc daudziem gadiem, kad esam pieauguši, neatkarīgi. Ja gribēsiet šo grāmatu lasīt, tad rēķinieties, ka jums nāksies:
- analizēt sevi un savu personību;
- atzīt traumatiskas situācijas kā reāli notikušas;
- pārdzīvot sāpes un apziņu, ka nespējat mainīt bijušo;
- pieņemt savu dzīvi tādu, kā tā ir ar tajā ieslēgto traumu;
- izpaust dusmas un sāpes un piedzīvot traumatiskās pieredzes intensitāti;
- pieņemt sevi tādu, kāds esiet.
Tāpat pieņemiet ārkārtīgi būtiskas aksiomas:
“Jūs neesat atbildīgs par to, ko ar jums darīja, kamēr bijāt bērns.”
“Jūs esat atbildīgs par pozitīviem soļiem, lai spertu soļus pašreizējā situācijā!”
“…sāciet rīkoties…”