Pirmie mazulim izšķiļas piena zobi. Tie sāk šķilties 6 mēnešu vecumā. 2 gadu vecumā mazulim ir 20 piena zobi.
Zobu šķilšanās var būt sāpīga.
Iesaka lietot speciālus gēlus ar anestezējošu iedarbību. To izvēle jāsaskaņo ar pediatru, zobārstu vai zobu higiēnistu.
Zīdīšana ar krūti.
Zīdīšana palīdz izveidot košanas refleksus, attīsta košanas muskuļus, zobu un žokļu sistēmu. Ieteicamais barošanas ilgums vienā reizē ir 20 minūtes. Barojot īsāku laiku, netiek apmierināts bērna zīšanas reflekss, un mazulis sāk sūkāt segas stūri, savus pirkstus u.c.
Mazulis un kariess.
Zīdaiņi piedzimst bez kariesu izraisošām baktērijām. Tās mazulim “uzdāvina” pieaugušie- aplaizot knupīti vai karoti un ieliekot to bērna mutē. No Jūsu mutes veselības stāvokļa ir atkarīga mazuļa zobu veselība!
Zobu tīrīšana- kad tikko izšķīlies pirmais zobs!
Zobiņš jātīra arī tad, ja mazulis tiek ēdināts tikai ar mātes pienu. Zobiņi jātīra ar vārītā ūdenī samērcētu vates vai marles gabaliņu vai speciālu uzpirksteni 2 reizes dienā. Aptiekās var iegādāties zīdaiņu zobu birstes ar īpaši mīkstiem (super soft) sariņiem. Bērns rotaļājoties pats sev iztīrīs zobus un masēs smaganas.
No 2 gadu vecuma:
jāsāk lietot speciālas bērnu zobu birstes un pastas (konsultējoties ar zobu higiēnistu). Zobu pasta uz zobu birstes jāliek maza zirnīša lielumā. Līdz 10 gadu vecumam vecākiem jāpalīdz bērniem tīrīt zobi, lai bērns iemācītos to darīt pareizi.
Bērna pirmā vizīte pie zobārsta un zobu higiēnista.
Zobārsts vai zobu higiēnists bērnam pirmo reizi jāapmeklē līdz 1 gada vecumam. No 2 līdz 3 gadu vecumam bērnam zobu higiēnists jāapmeklē 2 reizes gadā. Higiēnists novērtēs bērna zobu stāvokli, sakodienu, notīrīs zobu aplikumu, uzliks fluora gēla aplikācijas, mācīs pareizi tīrīt zobus, ieteiks fluoru saturošu preparātu lietošanu.
TURPINĀJUMU LASIET NĀKAMAJĀ LAPĀ: