Mēs izmantojam bankas maksājumu kartes ikdienā, bet ir daži sīkumi, par kuriem mēs neaizdomājamies. Taču šie noslēpumi ļaus būt prasmīgākiem bankas karšu īpašniekiem.
1. Skaidrojam kartes numura nozīmi
Lielākajai daļai karšu ir 16 ciparu numurs. Pirmais cipars ir maksāšanas sistēmas identifikators (4 – VISA, 5 – MasterCard). Nākamie 5 cipari norāda izdevējbanku. Savukārt nākamie 9 cipari identificē konkrēto kartes īpašnieku.
2. Kontrolcipars
Kartes numuru nosaka cipari no 9. līdz 15. Tos piešķir speciāls algoritms. Varbūtība, ka visi 7 numura cipari būtu vienādi divās kartēs ir niecīgi maza, jo iespējamo kombināciju skaits ir lielāks kā iedzīvotāju uz Zemes. Un pēdējais cipars jeb kontrolcipars tiek noteikts pēc Lūna algoritma.
3. Karte ultravioletajā gaismā
Ne visi zina, ka bankas kartes tiek aizsargātas tāpat, kā parastā nauda. Piemēram, viens no principiem – likt oriģinālzīmes, kuras var ieraudzīt tikai ultravioletajā starojumā.
4. Kredītkarte vai debetkarte
Abu karšu atšķirība ir vienkārša, kā nauda atrodas kontā – klienta vai bankas. Galvenais ir atcerēties, ka bankai nav tiesību tev piešķirt kredītkarti bez tavas atļaujas. Karte ar overdraftu ir kompromiss – drīksti pārtērēt savus līdzekļus, taču noteiktais limits ir mazāks kā kredītkartēm.
5. Tehniskais overdrafts
Jēdziens, kas nozīmē, ka bankas kontā ir mīnusi, taču tie automātiski tiks nolīdzināti, tiklīdz bankas kontā tiks ieskaitīta nauda. Piemēram, maksājot citā valstī ar karti, summa tiek pārtērēta, kad konvertē valūtu.
6. Kartes otrā puse
Kartes otrā pusē atrodas vēl viens naudas drošības garants – CVV (VISA) vai CVC (MasterCard) kods. Tas palīdz veikt pirkumus, neuzrādot karti, piemēram, internetā. Tāpat kā PIN kodu, šo kodu labāk nevienam nerādīt un nenosaukt, it īpaši, ja par to tiek uzbāzīgi jautāts.
Kartes izmantošanas drošības noteikumi:
• Ja maksājā ar karti internetā, dari to tikai pārbaudītās lapās. Seko, lai tiktu izmantots https protokols, tas aizsargās tavus datus.
• Sargā savas kartes informāciju. Ne tikai PIN, bet arī CVV kodu. Neizlaid karti no rokām, īpaši, kad maksā ar to – nepieciešamo informāciju var ieraudzīt un nokopēt ļoti ātri!
• Pirms izņemiet skaidru naudu, pārbaudi vai bankomātam nav papildu kameru, klaviatūru vai kādu citu agrāk neredzētu objektu.
• Tikko kā esi sapratis, ka karte ir pazaudēta vai nozagt, nekavējoties ziņo par to bankai. Arī gadījumos, kad ir aizdomas, ka pie datiem ir tikusi kāda trešā persona.
• Nevajag kautrēties zvanīt, rakstīt un sadarboties ar banku, lai uzzinātu sev būtisku informāciju.