Šķiet, nav vasarnīcai piemērotāku augu par mūžzaļajiem. Viņi nav prasīgi, vienmēr priecē ar savu kārtīgo izskatu. Visu gadu ir zaļi un skaisti. Viena nelaime tikai – stādāmais materiāls ir dārgs. Tomēr izmisumā krist nevajag, jo vienmēr taču var izaudzēt lielisku augu no spraudeņa.
Šodien pastāstīsim, kā to var izdarīt. Skaistums, kurš nemaksās ne kapeiku.
Varētu domāt, ka nu sekos tūkstoš un viena punkta instrukcija, taču tā tas nebūs. Izrādās, ka izaudzēt tūju var pat iesācējs. Viss, kas vajadzīgs, ir dabūt tev iepatikušās auga zariņu. Protams, iesakņosies ne visi augi, taču gadījumā ar zaļo un gaišzilo tūju viss izdevās.
Audzējam tūju
1. Spraudeņa izvēle
Lai spraudenim būtu labākas izredzes iesakņoties, vajag pareizi to izvēlēties. Te nu viss ir vienkārši: jo lielāks spraudenis, jo labāk tas iesakņosies. Vislabāk paņemt aptuveni 30 cm garu zariņu no pieaugušas tūjas. Nogriez to ar asu nazi, norauj apakšējās lapas. Spraudenis gatavs, atliek tikai sagatavot tam vietu.
2. Augsnes sagatavošana
Tūjai vispiemērotākā būs ēnaina, mitra vieta. Izroc tur nelielu bedrīti 20 – 25 cm, labi uzirdini augsni. Vēlams būtu bedrītē ielikt mēslojumu. Vislabāk izvēlēties ūdenī šķīstošu, tā netiks saknes apdedzinātas. Iemēslo bedrīti un uz brīdi atstāj, lai mēslojums iebarotu augsni.
3. Stādīšana
Ievieto spraudeni bedrītē tā, lai tas stāvētu taisni. Ja spraudenis nestāv stingri, uzber vairāk zemes un sablīvē augsni ap to.
4. Siltumnīcas efekta veidošana
Spraudenis ir diezgan jutīgs, tāpēc sākumā tam vajag pabūt speciālā siltumnīciņā. Lai radītu tādu, vislabāk noderēs caurspīdīgi materiāli. Visvienkāršākais variants – apgrieztas gaišas krāsas plastikāta pudeles. Uzliec tādu pudeli spraudenim, savietojot pudelē visas spraudeņa lapas.
Jādara tā, lai siltumnīcā neiekļūtu auksts gaiss, tāpēc pudeli iespied dažus centimetrus dziļāk zemē. Nedaudz aplej visu konstrukciju un atstāj to.
5. Turpmākā kopšana
Tas nav grūti: periodiski laisti un vēdini, bet ne ātrāk kā pēc divām nedēļām kopš stādīšanas. Kad pamanīsi, ka spraudenis ir iesakņojies, vari noņemt pudeli pavisam. Jau nākamajā gadā vari tūju pārstādīt, bet labāk jau ļaut tai paaugties vēl 1-2 gadiņus tajā pašā vietā.
Šis ir labs paņēmiens, bet, ja vēlies pārliecināties, ka spraudenis ir izlaidis saknes un iesakņosies, var iet sarežģītāku ceļu. Izvēlies spraudeni, nogriez apakšējos zariņu, lai barības vielas neietu zaru, bet sakņu veidošanai. Paturi spraudeni ēnā divas diennaktis.
Tad iemērc spraudeni augšanas stimulatorā. Pēc tam iestādi to nelielā traukā ar vieglu augsni, kurā ūdens nesastājas. Tad kārtīgi aplaisti spraudeni, izveido tam siltumnīciņu no pudeles.
Atstāj spraudeni uz nedēļu, neko darīt nevajag, tikai uzturēt stabilu temperatūru.
Pēc nedēļas sāc spraudeni apsmidzināt ik pa pārdienām. Nevis laistīt, bet tikai viegli apsmidzināt augsni un pašu spraudeni. Tā turpināt mēnesi, varbūt divus. Ja pamanīsi, ka spraudenis izlaidis saknes un sāk augt jauni zariņi, tas nozīmē, ka spraudenis ir iesakņojies. Tagad var tūju stādīt tai paredzētajā vietā.
Kā redzi, nekā sarežģīta te nav. Tūjas ļoti labi iesakņojas, tā kā droši vari audzēt pats savus stādus. Nekāda milzīga darba un, galvenais, izdevumu.