Ne visām saimniecēm sanāk garšīgas kotletes. Kāda sūdzas par to, ka tās jūk ārā. Citai kotlešu masa sanāk pārāk stingra, kaut gan visu dara pēc receptes. Šodien ar prieku pastāstīsim, kā pagatavot garšīgas kotletes, lai visi prasītu vēl.
Pirmkārt, atceries uz visiem laikiem: nekādā gadījumā nemērc maisi pienā. Lieta tāda, ka piens dara masu stingrāku. Tāpēc labāk tā vietā izmanto ūdeni. Kā likums, pavāri uz 1 kg gaļas masas izmanto 200 ml ūdens.
Tas pats notiek, ja masai pievieno vistu olas. Lai kotletes neizjuktu, vajag stingri ievērot maizes un gaļas masas attiecību pēc receptes. Bet, ja masai pievienosi tikai olas dzeltenumu, kotletes būs garšīgas. Kotlešu masai pievieno dažus olu dzeltenumus un masu kārtīgi samaisi. Veido kotletes, apviļā tās miltos, pēc tam olu baltumā un liec uz pannas.
Tāpat, lai kotletes būtu garšīgākas, tad sajauc vairāku veidu gaļu – liellopa, vistas un cūkgaļu. Šādu maltu gaļas masu var izmantot tīteņu, frikadeļu un dažādu gaļas pīrāgu pagatavošanai.
Nekad nežēlo sīpolus, droši liec klāt tos kotlešu masai. Uz 1 kg gaļas parasti izmanto 300-400 gramus sīpolu. Taču labāk tos nevis sagriezt, bet sarīvēt ar rīvi vai sasmalcināt ar blenderi.
Tāpat vari sīpolus samalt gaļas mašīnā kopā ar gaļu. Sīpoli padara kotlešu masu sulīgāku un aromātiskāku. Ja vēlies, vari pievienot dažas ķiploka daiviņas.
Tāpat aromātam vari masai pievienot maltus melnos piparus un savas iecienītās garšvielas. Vari pielikt nedaudz malta koriandra, hmeli-suneli garšvielu un kaltētus pētersīļus.
Var arī maizes vietā izmanto dārzeņus. Lieliski derēs kartupeļi, kabači, burkāni un kāposti. Un būs arī garšīgi, ja tās nevis cepsi uz pannas, bet cepeškrāsnī.
Esam pārliecināti, ka ar mūsu padomiem tavas kotletes sanāks ļoti garšīgas. Tagad tās būs pa prātam pat tavam visizlepušākajam viesim. Veiksmi gatavošanā!