Pirms sākt baudīt ilgi gaidīto aizkavējušos vasaru, atcerēsimies par tiem, kuri var sabojāt mūsu garastāvokli. Un, protams, ka tie ir mūsu ienaidnieki – odi! Tikai no viena vienīga kodiena, mums sākas nieze. Ja šie asinssūcēji pastāvīgi mums kož, būtu jāzina, kas ir tā patiesais iemesls.
Pasaulē ir aptuveni 3000 odu sugas, bet tikai 200 no tiem, var iekost cilvēkiem. Un tās ir tikai mātītes. Viņi uzrodas tad, kad ārā kļūst siltāks laiks. Tieši karstajā periodā to oliņas sāk šķilties. Odi mīl mitrumu, tāpēc vairums no tiem atrodas pie ūdeņiem: upēm, ezeriem, dīķiem u.c. Bet vai Jūs zināt, kāpēc odi dažus cilvēkus “mīl” vairāk par citiem?
Kas piesaista odus?
Odu uzvedība līdzinās haizivīm. Viņi ātri reaģē uz smaržu un krāsu. Šīs ir tikai dažas lietas, kuras tos piesaista: oglekļa dioksīds, baktērijas, ķermeņa un alkohola smaržas.
Cilvēks izelpojot izdala oglekļa dioksīdu. Un, jo vairāk cilvēks izelpo, jo stiprāk tas piesaista šos kaitēkļus. Šie kukaiņi CO2 sajūt pat 45 metru attālumā. Cilvēki ar lielāku svaru un grūtnieces izdala lielu daudzumu oglekļa dioksīda. Tāpēc odi šīs grupas pārstāvjus sakož visbiežāk.
Tāpat arī cilvēki, kuri lieto alkoholiskos dzērienus – tiem ļoti ātri izdalās CO2. Alkohols ievērojamā ātrumā palielina CO2 rašanos, padarot tos par lielisku ēsmu odiem.
Dabīgā ķermeņa smarža vai nu piesaista vai atbaida šos kukaiņus. Pienskābās un urīnskābes baktērijas, sviedri ir lieliska ēsma, taču arī Jūsu dabīgā smarža spēlē lomu. Ja jūs esat uzvilcis ne to svaigāko kreklu, šie kukaiņi to uztver kā izaicinājumu.
Zinātnieki arī atklājuši, ka dažiem cilvēkiem ir dabas smarža, kura spēj atvairīt odus. Tās ir ģenētiskas spējas. Šie asinssūcēji no jums izvairās tikai tāpēc, ka tos nevilina jūsu smarža.
Apģērbs arī ir sava veida ēsma. Lai gan tas pasargā ķermeni, taču tumšās krāsas, zilas un melnas krāsas, ir kā magnēts šiem kukaiņiem. Sarkanā krāsa arī ir viena no tām, kura piesaista odus.
Kas atbaida odus?
Ir daudz veidu, kā atvairīt šos nebēdņus. Pirmkārt, duša, kas palīdzēs attīrīt organismu no nelabvēlīgajām baktērijām un sviedriem, kā arī citām nepatīkamām smakām.
Valkājiet biezu apģērbu, lai odi nespētu Jūs sakost caur plānu audumu. Centieties ģērbties košās krāsās. Izmantojiet losjonus ādai, kuri nodrošinās aizsardzību pret šiem kaitēkļiem.
Paturiet prātā, ka odi ir aktīvāki noteiktos dienas periodos, piemēram, saullēkta un saulrieta laikā.
Ieslēdziet iekštelpās ventilatoru, kas mainīs kukaiņu lidojuma virzienu. Jūs varat arī izmantot dažādus slazdus, kuri paredzēti kaitēkļu aizbiedēšanai.
Visticamāk, Jūs nevarēsiet pilnībā izvairīties no odu kodumiem, bet tagad jūs vismaz zināt, kā mazliet izvairīties no tiem.
Vai Jūs bieži sakož odi?
Avots: tomajoki.focus.lv