Daudzi pāri pēc attiecību izbeigšanas cer palikt draugi. Cik tas ir reāli? Vai tas ir cēli un jauki vai gluži pretēji pilnīgi nevajadzīgi?
Nesenā Oklendas universitātes pētījumā, kurā tika novēroti 860 cilvēki saistībā ar viņu bijušajām attiecībām, psihologi atraduši tiešu saikni starp narcisisma un psihopātijas pazīmēm un cilvēka vēlmi turpināt iepriekšējās attiecības. Citiem vārdiem sakot, cilvēki, kuri palikuši draugos ar “bijušajiem”, ir vai nu narcisi, vai psihopāti.
Kāpēc? Parasti šādus ļaudis vada praktiski vai seksuāli apsvērumi. Tas ir, viņi vēlas palikt draugos nevis tāpēc, ka patiešām jūt līdzi “bijušajiem”, bet tādēļ, ka vēlas šos cilvēkus izmantot savtīgiem mērķiem vai ar viņiem manipulēt.
„Draudzība pēc attiecību pārtraukšanas funkcionāli paliek tāda pati kā agrāk – tādā mērā, kādā iespējama nepieciešamo “resursu” apmaiņa,” teikts pētījumā.
Piemēram, narcisi pieķeras bijušajām attiecībām, jo necieš, ja jājūtas kā zaudētājiem. Paturot otru cilvēku savā tuvumā, viņi jūtas tā, it kā šķiroties tomēr būtu kaut ko ieguvuši, vinnējuši.
Žurnālā, kurā publicēts pētījums “Personība un individuālās atšķirības” („Personality and Individual Differences”), viena no tā autorēm ārste Lisa Velinga skaidro:
«
Vīrieši vairāk nekā sievietes sliecas saglabāt iespēju dabūt seksu. Tas saskan ar citu pētījumu, kas rāda, ka vīrieši biežāk veido attiecības seksam.”
»
Gan narcisi, gan psihopāti nespēj izturēt domu par to, ka “bijušais” vai “bijusī” varētu būt kopā ar citu cilvēku vai ka viņš vai viņa atkal paši varētu būt savas dzīves noteicēji. Tāpēc šāda tipa cilvēki saglabā attiecības ar “bijušajiem”, lai varētu ar viņiem manipulēt un viņus kontrolēt.
Lūk, kāpēc daudzi psihologi iesaka pēc šķiršanās pārtraukt attiecības ar “bijušajiem”. Palikt draugiem nav tā labākā ideja, saudzējiet savu psihi!