Zemeņu laiks ir prieks bērniem, bet galvassāpes dārzkopjiem. Katrs cer, ka viņa dārzā šajā gadā būs bagāta gurķu un tomātu raža, ka acis priecēs skaistules rozes. Bet visām šīm kultūrām ir vajadzīga ne tikai auglīga augsne un laistīšana, bet arī mēslojums. Šajā rakstā runa būs par to, kā piebarot zemenes ziedu laikā.
Pareiza zemeņu stādījumu kopšana ir ne tikai skaistu piesātinātas krāsas ogu ķīla, bet no piebarojuma ir atkarīga ogu garša un kvalitāte. Ja vēlies, lai zemenes būtu saldas kā medus un sulīgas, tad lasi uzmanīgi.
Parasti zemenes piebaro 3-4 reizes gadā. Sāk piebarošanu pavasarī, lai aktivizētu jauno dzinumu un lapu augšanu. Otrais piebarojums būs periodā, kad sāk veidoties ziedu pumpuri un nogatavoties ogas. Trešais piebarojums – vasarā, kad sāk veidoties jaunās saknes un pumpuri. Piebarošanas sezona beidzas rudenī, lai radītu labvēlīgus apstākļus nākamajam pavasarim.
Kad dārzkopis nolemj veikt piebarošanu zemenēm, viņš pievērš uzmanību augu stāvoklim. Piebarojuma veids ir atkarīgs no augšanas un nogatavošanās perioda. Vienu mēslojumu lieto, lai veidotos spēcīgi augi, otru – lapām, bet vēl citu – lai veidotos saldas ogas un tās labi uzglabātos.
Borskābe
Daudzi dārzkopji savās vasarnīcās glabā borskābes paciņas. Šis mēslojums der dažādām kultūrām, tai skaitā arī zemenēm. Pateicoties šim piebarojumam, ziedi nenobirst, palielinās ogu raža un uzlabojas to garša.
Borskābes piebarojumu veic tikai sakņu daļai, lai būtu ātrs un maksimāls efekts. Lai pagatavotu piebarojumu, ņem 0,5 tējkarotes borskābes un izšķīdini to glāzē karsta ūdens. Kārtīgi samaisi un ielej šķīdumu spainī ūdens. Ar šo maisījumu var apsmidzināt arī lapas un ziedus.
Koksnes pelni
Koksnes pelni ir derīgi augiem, jo tie satur fosforu, kāliju un kalciju. Tas ir ideāls variants, ja īsti nezini, ar ko piebarot ziedošas zemenes. Recepte vienkārša. Izšķīdini 1 glāzi pelnu spainī ūdens. Atstāj šķīdumu nostāvēties 8 stundas, var arī uz nakti. Pēc tam var piebarot zemenes. Uz vienu zemeņu ceru vajag ne vairāk par 0,5 litriem šķīduma.
Nātres
Nātru uzlējums ir palīgs vasarniekiem. Šis mēslojums piesātina augsni ar vērtīgo dzelzi, kalciju un citiem elementiem. Pateicoties tam saknes un pats augs attīstīsies un augs ātrāk.
Piebarojumu gatavo no svaigiem nātru lakstiem un lapām. Piepildi mucu ar sasmalcinātām nātrēm apmēram līdz pusei. Pārlej pāri ūdeni. Atstāj nostāvēties tumšā vēsā vietā divas nedēļas. Uzglabāšanas laiks šim uzlējumam ir 1 mēnesis. Kad izmantosi to dārzā, šō šķīdumu vajag atšķaidīt ar ūdeni attiecībā 1:10.
Organiskais mēslojums
Ja tu pajautāsi pieredzējušam dārzniekam, ar ko piebarot ziedošas zemenes, viņa atbilde būs tāda: „Vislabākais piebarojums ir organiskie mēsli. Tie garantē saldas un lielas zemeņu ogas.
Lai pagatavotu mēslojumu, piepildi mucu līdz trešdaļai ar mēsliem . Pievieno ūdeni, lai tas būtu līdz mucas augšai. Uzliec mucai vāku. Ļauj nostāvēties aptuveni nedēļu. Pirms piebarošanas šo šķīdumu atšķaidi ar ūdeni attiecībā 1:10.
Raugs
Arī raugs ir labs piebarojums ziedošām zemenēm. Var izmantot gan slapjo, gan sauso raugu. Pirmajā gadījumā 0,1 kg rauga izšķīdini 10 litros silta ūdens un uzliec traukam vāku. Darīt to vēlams vakarā, lai raugs rūgtu visu nakti. Katram zemeņu ceram vajag 0,5 litrus tāda piebarojuma.
Ja izmantosi sauso raugu, tad atceries recepti. Izšķīdini 10 gramus sausā rauga litrā istabas temperatūras ūdens. Pēc tam pievieno 2 ēdamkarotes cukura. Ļauj nostāvēties 3 stundas. Pirms lietošanas atšķaidi šo mēslojumu ar ūdeni attioecībā 1:40.
Jods
Ar ko piebarot zemenes, lai ogas būtu saldas kā medus
Šis spēj pasargāt zemeņu cerus no kukaiņiem. Parasti jodu izmanto kopā ar pelnu mēslojumu. 10 pilienus joda izšķīdina 10 litros ūdens, kam pievienota glāze pelnu. Katram ceram vajadzētu 0,5 litrus šāda mēslojuma.
Ožamais
Atšķirībā no joda, ožamais ne tikai pasargā zemenes no kukaiņiem, bet arī spēcina augu imunitāti. Lai pagatavotu mēslojumu, izšķīdini 1 pudelīti ožamā (40 ml) 10 litros ūdens. Cerus laisti uzmanīgi, labāk izmantot lejkannu. Neaizmirsti uzvilkt cimdus, darbojoties ar šo šķīdumu.
Tautas līdzekļi nav mazāk efektīvi par mēslojumu, kas pirkts veikalā. Jo vairāk tāpēc, ka pagatavot šādu piebarojumu var mājas apstākļos.