Skaistuma un popularitātes ziņā lilijas var sacensties pat ar puķu karalieni rozi. Liliju audzēšanai ir bagātīgas tradīcijas. Šie ziedi kopš seniem laikiem tiek uzskatīti par dievišķības, tīrības, elegances un labas gaumes simbolu.
Pēc kādas kristiešu leģendas baltās lilijas ir radušās no Ievas asarām pēc tam, kad Dievs izdzina viņu no paradīzes.
Taču lielāku popularitāti lilija ieguva kā Francijas karaļu oficiālā emblēma.
Skaistā un smaržīgā lilija, neraugoties uz savu karalisko statusu, ir samērā pieticīgs augs. Bet ir vienkārši paņēmieni, kuri palīdzēs panākt vēl kuplāku liliju ziedēšanu un to sīpolu augšanu.
Liliju audzēšana
Priecājoties par lilijām, puķkopji nereti sapņo pavairot iepatikušos šķirni. Skaistuma nevar būt par daudz. Var, protams, mēģināt nopirkt tādus pašus sīpolus dārzkopības veikalā, bet tās tur maksā dārgi.
Par laimi, ir alternatīvi varianti. Un to ir daudz. Lilija ir unikāls augs. Tā spēj vairoties ar meitas sīpoliņiem, sakņu dalīšanu, sēklām, zvīņām, spraudenīšiem un pat ar lapām! Par dažiem no šiem veidiem šodien arī pastāstīsim.
1. Vasaras beigās var apgriezt liliju galotnes, lai kāta “zaļā fabrika” varētu strādāt pie jauno sīpoliņu veidošanas.
2. Ja nogriezt ziedus žēl, tos var atbrīvot no sēklu veidošanas, kam aiziet ļoti daudz enerģijas. Pietiek nogriezt ar šķērēm putekšņlapas un auglenīcu. Īpašu kaitējumu tas neradīs, lilija ziedēs vēl ilgāk un vairāk vērtīgo vielu varēs nosūtīt sīpoliņu veidošanai.
3. Kā izstādīt lilijas
Lai izstādītu pieaugušas lilijas, var no auga atdalīt mātes sīpolu. Rezultātā iegūst divas lilijas.
Lielo mātes sīpolu ar zemsīpola sakni, kuru var izstādīt atsevišķi, un augu ar meitas sīpolu.
4. Ja ir nolemts izstādīt lilijas, sīpols pirms tam jāapstrādā ar līdzekli.
Noskaties video:
Tas jāievieto preparāta šķīdumā uz 20 minūtēm. Tad uz lapām nebūs nekādu plankumu, un augs neslimos.
Lilijas no spraudeņiem
Lai sagatavotu liliju spraudeņus, jāizvēlas dzinumi, kuri vēl nav izveidojuši ziedu pumpurus.
Visvienkāršāk tas izdarāms vasaras sākumā. Nogriez lilijas kātu līdz saknītei.
Pēc tam to sadali spraudeņos ar 4-5 lapām. Griezumam apakšā ir jābūt slīpam, bet augšā- taisnam. Atstāj ne vairāk par divām augšējām lapām (tās var arī uz pusi saīsināt). Apakšējās lapas uzmanīgi atdali. Apakšējo lapu padusītēs vēlāk veidosies saknes un jaunie sīpoliņi.
Lai paātrinātu sakņu veidošanos, spraudeņi “jāvago” un uz 6 stundām jāiemērc heteroauksīna (sakņu augšanas stimulatora) šķīdumā. Izstādīt spraudeņus vajag daļēji ēnainā vietā 15-20 cm attālumā vienu no otra. Augsnei jābūt barojošai un mitrai, bet pārāk bagātīgu laistīšanu lilijas necieš.
Spraudeņi jāstāda 45 grādu leņķī ar slīpo griezumu uz leju. Apgriezto lapu padusītēm visām jāatrodas zem augsnes.
Liliju pavairošana ar lapām
Savāc pēc spraudeņu gatavošanas atlikušās lapas un ieliec tās sakņu veidošanas stimulatora šķīdumā (ar to galu, kas bija pie kāta).
Irdenā augsnē izveido vadziņu un izstādi lapas grupiņās pa 5, tāpat kā spraudeņus, 45 grādu leņķī. Pie tam apakšējā lapas trešdaļa blīvi jāpārsedz ar augsni.
Viduslaikos katrs zemes dārzs tika uzskatīts par debesu paradīzes simbolu. Dārzi bija pie klosteriem, vēlāk pie pilīm. Galvenā vieta tajos tika atvēlēta augiem, kas bija apvīti ar kristīgo simboliku, galvenokārt lilijām.
Ceram, ka liliju audzēšana ar mūsu padomiem tev dāvās ne mazumu patīkamu minūšu un piepildīs tavu Ēdenes dārza prototipu ar skaistumu un svētlaimību.