Bieži vien internetā sastopam vārdu savienojumu „mājas apstākļos”. Tas var būt vienalga kas: sākot no kārtainā pīrāga līdz starpzvaigžņu dzinējam. No otras puses, ir dažas tēmas, kuras mēs uztveram kā tabu. Piemēram, kā uzcept mājās maizi. Vienkāršāk taču ir nopirkt veikalā.
Šodien piedāvājam tev pārvarēt aizspriedumus un uzcept savu, īstu, mājas kukulīti. Tā taču ir īsta bauda – apēst gabaliņu maizes, kas ir paša roku gatavots!
Piedāvājam recepti. Ticiet, ar to tiks galā pat bērns.
Sastāvdaļas:
500 g kviešu miltu
375 ml silta ūdens
5 g sausā rauga (vai 15 g svaiga)
1,5 tējkarotes sāls
300 ml vāroša ūdens cepeškrāsnij
Pagatavošana:
1. Mājas maizīte prasīs burtiski 5 minūtes, visu pārējo laiku vajadzēs tikai gaidīt. Nav taču sarežģīti, vai ne? Un tā. Siltā ūdenī ieber raugu, sāli un samaisi.
2. Ielej šo ūdeni izsijātos miltos.
3. Mīklu mīcīt ar rokām vai speciālu kuļamo. Tas jādara ātri, 30-40 sekundes. Pa to laiku miltiem jāpaspēj uzsūkt šķidrumu un beigās jāsanāk lipīgai mīklai.
4. Pārsedz bļodu ar mīklu ar pārtikas plēvi un pārdur to vairākās vietās, lai uzkrājušās gāzes var brīvi izkļūt ārā. Noliec bļodu siltā vietā uz divām stundām.
5. Pa to laiku mīkla palielināsies apjomā. Tagad būs divi varianti, kā rīkoties. Vari uzreiz likt maizi cepties, vai ielikt mīklu ledusskapī. Tā var tajā stāvēt veselas divas nedēļas! Tāpēc maizi vari cept tad, kad nepieciešams. Un vēl ar aukstu mīklu ir vieglāk strādāt.
6. Ja gribi maizi cept tūlīt, tad apkaisi ar miltiem darba virsmu, lai mīkla nelīp pie rokām, nedaudz pamīci mīklu un veido kukulīti. Izdari iegriezumus un liec kukulīti uz cepamā papīra
7. Pirms likt maizi cepeškrāsnī, tā iepriekš jāsagatavo. Karsē to kopā ar cepešplāti uz kuras cepsi maizi 230 grādu temperatūrā aptuveni pusstundu, pēc tam izņem plāti, uzliec uz tās uz cepamā papīra uzlikto kukulīti, tad liec plāti atpakaļ cepeškrāsnī.
8. Apakšējā cepeškrāsns daļā liec trauku ar vārošu ūdeni. Jābūt 300 ml ūdens. Maize cepsies 30-40 minūtes 230 grādu te mperatūrā.
Mājās cepta maize
Neaizmirsti, ka maizes gatavību var pārbaudīt ar zobu kociņa vai sērkociņa palīdzību: ja, iedurot kociņu, tas ir sauss, viss kārtībā! Maize gatava, Nevajag maizi ēst uzreiz, lai atdziest. Noskaties Natālijas video, viss būs skaidrs.
Video:
Maizes cepšana mājas apstākļos nemaz nav tik sarežģīta. Vajag tik izvirzīt mērķi un realizēt to. Iespējams, ka pirmajā reizē neizdosies tā, kā domāts, bet ir taču laiks mēģināt!
Labu apetīti!