Atsaucoties uz portāla “Adme.ru” publicēto materiālu, informatīvi gribējām pastāstīt par savdabīgiem sēņu audzēšanas variantiem.
Kārtīgi sēņotāji labi zina baraviku vērtību: atrast tās ir grūti, to aromāts ir burvīgs, pēc garšas – kā vista un maksā dārgi. Uz celmenēm un bērzlapēm pēc baravikām nemaz skatīties negribas! Tikai žēl, ka tik vērtīgas sēnes reti kad izdodas dabūt. Ja vien neizaudzē tās pats savā zemītē vai uz palodzes.
Jā, jā baravikas lieliski jutīsies jūsu vasarnīcas dārziņā, puķu dobē vai pat puķu podā. Iespējams, ka patiesie sēņu mednieki būs pret šādu metodi, bet katrs kulinārs pēc nopelniem novērtēs iespēju pievienot nedaudz šīs vērtīgās sastāvdaļas zupā, mērcē, gulašā, griķos un citos putraimos.
Šodien pastāstīsim, kā ieaudzēt sēnes mājās vai dārza dobē.
Baraviku sezona sākas jūlijā un turpinās līdz pat septembra beigām. Pa to laiku vajag atrast vienu vai divas lielas, gatavas vai pat vecas baravikas. Līdz ko tas tiks izdarīts, var uzskatīt, ka lieta gandrīz darīta.
Sēnes cepurītē ir miljardi sporu. Katra no tām ir snaudošā režīmā un kamēr tā nepamodīsies, tai nav nekāda vērtība. Ir daudz faktoru, no kuriem šī pamošanās ir atkarīga, bet ja sēne nonāk dzīvnieka kuņģī (bet baravikas ēd vāveres, zaķi, mežacūkas un citi dzīvnieki) sporas mostas rūgšanas procesā un, nonākot augsnē, veido micēliju – sēņotni.
Ņemot to visu vērā, nav brīnums, ka tās patiesi nākas krietni pameklēt. Mājas apstākļos viss ir pavisam vienkārši: augsnē nonāk tikai atmodinātas sporas, un garantija, ka no tām izaugs baravikas, ir simts un pat tūkstošreiz lielāka. Bet atmodināt tās nemaz nav grūti.
Vajadzēs:
2 lielas baravikas
4 litrus ūdens (ne krāna, bet nostāvējušos, lietus vai akas ūdeni)
50 gramus dzīva rauga
1. Atrodiet sēnes vai nopērciet tirgū izaugušas gatavas sēnes. Sporas atrodas cepurītes apakšā. Sēne var būt pat bojāta, tam nav nozīme.
2. Samaliet sēnes gaļas maļamajā mašīnā, tikai pirms malšanas tās nemazgājiet. Iegūto masu atjauciet ar nelielu ūdens daudzumu, lai to būtu vieglāk pārvietot uz aptuveni 5 litrus lielu trauku. Tā var būt lielā 5l ūdens pudele ar nogrieztu augšu
3. Pievienojiet sēņu masai raugu un kārtīgi samaisiet to. Pielejiet atlikušo ūdens daudzumu. Pārsedziet pāri traukam drāniņu un nolieciet siltā vietā uz divām nedēļām
Aptuveni tik daudz laika vajadzēs sporām, lai tās aktivizētos. Četri litri maisījuma pietiks veselai mucai ūdens. Tikai atcerieties, ka ūdens nedrīkst būt no krāna, apstrādāts, citādi pat neliels daudzums dezinficējošas vielas var sporas nogalināt.
Tad tikai atliks aplaistīt izvēlēto, sēnēm paredzēto laukumiņu apliet ar šo maisījumu. Sēnes var parādīties jau pēc 2 nedēļām, sākumā to būs maz, bet pus spaini pilnīgi mierīgi varēs salasīt. Tās augs līdz pašam rudenim, bet galveno ražu varat rēķināties saņemt nākošajā gadā, kad sēņotne būs pilnīgi aklimatizējusies.
Novākt tās vajag jaunas, aptuveni plaukstas lielumā. Kā likums, dārza zeme tām īsti neder, tajā sēnes ātri bojājas. Bet tas nekā neietekmē to garšu un apskaužamo ražīgumu.
Lai izaudzētu baravikas mājās, vajag tikai 100 ml sēņu maisījuma (kas pagatavots, kā aprakstīts iepriekš), atšķaidīt to ar litru nostādināta ūdens un apliet istabas puķes. Šādā gadījumā ražu var gaidīt ziemā, sēnes augs tieši puķu podos uz palodzēs. Ja gadījumā mājās ir lieki tukši puķu podi, var labāk izmantot tos, lai neierobežotu puķu brīvību.
Ja nu arī tukšu puķu podu nav, atcerieties, ka vislabāk sēņu audzēšanai der lilijas, jo tieši ar šo puķu saknēm sēņotne veido izdevīgu simbiozi. Šajā ziņā šo istabas augu audzētājiem ir paveicies visvairāk.
Bet viss atkarīgs no sporu pamošanās. Šī metode tiek izmantota jau sen, tā nu atliek tikai mēģināt izaudzēt delikatesi pēc jau pārbaudītas tehnoloģijas. Sēņu zupa no pašu audzētām sēnēm var kļūts par pirmo ēdienu jūsu mājās, jo vajag tikai nedaudz, lai ēdienam būtu satriecošs aromāts.