Ideālas kafijas tasīte no rīta ir spilgtas, piesātinātas dienas sākums. Taču, lai dzēriens patiesi būtu nevainojams, ir jāievēro daži tā pagatavošanas likumi. Kafijas garšu ietekmē pat it kā visnenozīmīgākie sīkumi: kafijas sastāvs, ūdens temperatūra, kafijas malums, turkas sasilšanas ātrums. Bet Austrumos vispār uzskata, ka vārot kafiju ir jādomā tikai labas domas, citādi sliktās sabojās dzērienu.
Šodien pastāstīsim, kā pareizi vārīt kafiju turkā mājas apstākļos, lai iepriecinātu sevi no rīta ar patiesi gardu kafiju. Jo vairāk tāpēc, ka ir daži smalkumi, par kuriem daudzi kafijas mīļotāji pat nenojauš.
1. Piemērots ūdens
Kafija jāvāra tikai tīrā ūdenī. Katrs zina, cik briesmīgs ūdens tek no krāniem, taču atgādināt nebūs lieki.
Lai likvidētu hloru no ūdensvada ūdens var izmantot mājas ogļu filtru vai ozonatoru, bet labāk tomēr ņemt pudeļu dzeramo ūdeni, avota vai akas ūdeni.
2. Lēna uguns
Lai pagatavotu pašu garšīgāko kafiju, nāksies piecelties agrāk, jo šī dzēriena vārīšana necieš steigu. Turka jāliek vai nu uz pavisam mazas uguns vai vispār jātur rokās virs uguns.
3. Tūkstošiem gadu kafiju vārīja parastos katliņos, taču tāds nepiemērots trauks neļāva saglabāt ne kafijas garšu, ne aromātu. Vēlāk arābi izdomāja speciālu trauku ar sašaurinātu kakliņu – dallu, kura arī bija mūsdienu džezvas (turkas) priekštece.
Ideālam traukam ir plata, bieza apakša un šaurs kakliņš, kas ir divas reizes mazākā diametrā. Jo platāka trauka apakša, jo labāks izsilst kafija. Trauka sieniņu biezumam, piemēram, vara turkai, jābūt ne mazākam par 1,5mm.
Pie tam trauka tilpumam arī ir nozīme, jo nav taču jēgas vārīt vienu tasīti kafijas lielā traukā. Ja vāri vienai reizei 100 ml kafijas, tad turkas tilpumam jābūt 150 ml, lai kafijas putiņām būtu, kur celties.
4. Sāls
Reti kurš zina, ka sāls palīdz kafijas aromātam un garšai atvērties. Pašu sāli just nevarēs, jo daudz to bērt nevajag, tikai dažus kristāliņus uz naža galiņa. Jāizmanto parastais sāls, jodētais nederēs.
Ej uz nākamo lapu un lasi turpinājumu!