Iepriekšējā gada ievārījums – laba izejviela dažādu alkoholisko dzērienu gatavošanai.
Nu nevaram mēs dzīvot bez ievārījuma. Lai arī pēc tam sacukurojušās burkas gadiem stāv pieliekamā plauktos un aizņem ledusskapī vietu, tomēr katru gadu sākas epopeja ar nosaukumu „Laiks vārīt!”
Cukuru pērkam maisiem un virtuve uz pāris dienām pārvēršas par elli. Smaržo gan tur ne pēc sēra, bet daudz labāk…
Ažiotāža beidzas un rodas jautājums, kur likt iepriekšējā gada ievārījumu? Izmest taču žēl.
Pareizi, izmest nevajag. Iepriekšējā gada ievārījums ir laba izejviela dažādu alkoholisko dzērienu darināšanai.
Mājas vīnam no pērnā gada ievārījuma būs viegla garša un reibinoša smarža. Atkarībā no tā, kādu ievārījumu izmantosiet, atšķirsies šī dzēriena „notis” un buķete.
Vajadzēs:
1 litru augļu vai ogu ievārījuma
3 litrus vārīta, atdzesēta ūdens
110 gramus rozīņu
1. Sagatavojam burku.
Burku kārtīgi izmazgā ar sodu. Tad vairākas reizes skalo ar siltu tekošu ūdeni.
Pēc tam izplaucē burku ar vārošu ūdeni.
Jāatceras, ka traukam vīna darināšanai jābūt no stikla, keramikas vai emaljētam, bet ne kādā gadījumā ne no metāla, lai rūgšanas laikā nenotiktu oksidēšanās.
2. Vīna darināšanas 1. etaps.
Lejam katlā ūdeni un liekam vārīties. Kamēr vārās, sagatavotajā burkā liekam ievārījumu, turpat beram arī nomazgātas rozīnes.
Kad ūdens uzvārās, noliekam to malā, ļaujam atdzist līdz istabas temperatūrai. Tad ūdeni lejam burka, kura ir ievārījums ar rozīnēm, visu labi samaisām un liekam virsū plastmasas vāku.
Noliekam burku siltā vietā. Vasarā var atstāt virtuve, ziemā-istabā pie radiatora, lai sāktos rūgšana. Galvenais, lai vieta būtu bērniem nepieejama.
3. Nokāšam biezumus.
Pēc 10 dienām ņemam burku un noņemam vāciņu. Tā kā rūgšanas laikā biezumi būs pacēlušies uz augšu, uzmanīgi ar karoti tos ņemam nost un liekam traukā, kurā ieklāta vairākās kārtās salocīta marle, izspiežam biezumus. Marles saturu izmetam.
4. Burkā esošo šķidrumu arī izkāšam un pievienojam izspiestajai masai. Burku labi izmazgājam zem tekoša ūdens un lejam atpakaļ tajā šķidrumu. Burkas kaklam hermētiski uzliekam gumijas cimdiņu. Noliekam to vēsā vietā. Rūgšanas process ilgst 40 dienas, bet lai pilnīgi par to pārliecinātos, vērojam gumijas cimdu. Kad tas ir piepūties un atkal nolaižas, tad rūgšanas process ir beidzies.
Vīnam ir jābūt dzidram.
5. Tad lejam vīnu pudelēs. Vislabāk derēs 500 vai 700 ml pudeles. Pudeles kārtīgi izmazgā, vīnu lej uzmanīgi, lai nesaskalotos nogulsnes. Liek virsū vāciņus. Vīnu liek tumšā, vēsā vietā Pēc mēneša vīns ir gatavs lietošanai. Tā stiprums ir aptuveni 10 grādi. Pirms pasniegšanas vīnu nedaudz atdzesē ledusskapī, tad lej karafē un pasniedz.