Daiļslidošana ir pirmais sporta veids, kurš oficiāli tika iekļauts ziemas olimpiāžu programmās. Vēl vairāk, līdz tam sacensības daiļslidošanā notika arī vasarā. Pēdējā laikā interese par daiļslidošanu ir tikai pastiprinājusies. Tādēļ rodas daudz jautājumu.
Šodien centīsimies viest skaidrību par šo skaisto sporta veidu. Domāju, ka izlasījuši šo rakstu, tu ar vēl lielāku interesi skatīsies daiļslidošanas sacensības.
Kā radies nosaukums?
Šodien daiļslidotāji sacenšas īsajā un izvēles programmā, bet līdz 1990. gadam vieninieku slidošanā vēl bija arī tā sauktā obligātā programma, kurā sportistiem bija uz ledus „jāzīmē” dažādas figūras (paragrāfs, cilpa, aplis un citas).
Skatīties šādu programmu patika tikai īstiem šī sporta veida cienītājiem, tāpēc, izdabājot skatītāju vairuma vēlmei, šī programma tika atcelta, bet nosaukums palika (krieviski – figurnoje kataņije).
Zeķubikses pāri slidām
Daudzi uzdod jautājumu, kāpēc dažas daiļslidotājas zeķubikses velk pāri slidām. Patiesībā tās drīzāk ir bikses, kas gatavotas no spandeksa, bet šādai manipulācijai var būt vairāki iemesli.
Daiļslidotājas cenšas paslēpt vecas slidas vai pasargāt jaunas. Sezonas laikā cenšas novalkāt ne vairāk par vienu pāri, tāpēc, ka ievalkāt jaunas nav nekas patīkams. Bez tam, tādā veidā var pasargāt sevi no slidu atsaitēšanās. Un galu galā, dažas meitenes uzskata, ka velkot šādas bikses pāri slidām, viņas vizuāli pagarina kājas.
Vai viņām nereibst galva?
Reibst, bet ne tik ļoti, kā nesagatavotam cilvēkam. Treniņu gadu laikā vestibulārais aparāts pierod. Ir arī speciālas ierīces, kuras palīdz trenēt vestibulāro aparātu.
Vīrieši, sievietes, pāri un viss?
Izšķir 5 galvenās disciplīnas: sieviešu un vīriešu vieninieku slidošana, sporta pāru slidošana, dejas uz ledus sinhronā grupu slidošana. Pēdējais veids vēl nav iekļauts
Galveno sacensību programmā, bet čempionāti tajā notiek atsevišķi.
Vēl ir arī „četrinieku” sacensības, kad uz ledus uzstājas divi pāri, bet tās ir populāras tikai Ziemeļamerikā, ārpus kontinentā tās vēl nav izplatītas.
Lēcienu nosaukumi
Lielākā daļa lēcienu savus nosaukumus ieguvuši par godu tiem daiļslidotājiem, kuri šos lēcienus izpildījuši pirmo reizi: Ulrihs Salhovs, Aksels Paulsens, Aloiss Lutss, Verners Ritbergers. Bet ir divi, par kuriem ir cits stāsts.
Par Flipu lēciens nosaukts angļu valodas vārdā. Flips ir klikšķis, kas dzirdams lēciena izpildīšanas laikā. Bet tulupam nav nekāda sakara ar šāda nosaukuma apģērba gabalu. (krieviski tulup – kažoks, kuram vilna ir uz iekšpusi ). Tas ir divu angļu valodas vārdu apvienojums, ko burtiski var tulkot kā „cilpa uz pirksgaliem”.
Paši sarežģītākie lēcieni
Par sarežģītāko lēcienu uzskata akseli, tāpēc, ka to veic kustībā uz priekšu. Līdz š oficiālajās sacensībās neviens nespēja izpildīt četrkāršo akseli (mēģināja, bet krita). Bet sievietes pat trīskāršo akseli ne visas var izpildīt.
Vīrieši četrkāršo akseli jau pilda pilnā sparā. Netans Čens no ASV savās programmās jau ir veicis pat seškārtīgu akseli (pagaidām tas ir rekords). Sievietes ir pildījušas četrkāršos salhus, lutsus un tulupus.
Aizliegtie elementi
Visi daiļslidošanas elementi ir stingri reglamentēti. Par katru no tiem var saņemt noteiktu baļļu skaitu. Bet ir arī tādi, kurus izpildīt nedrīkst, kaut gan reizēm sportisti noteikumus pārkāpj.
Piemēram, savā programmā 1998. gada Olimpiādē francūziete Surija Bonalī veica salto. Lieta tāda, ka meitene nokrita pašā priekšnesuma sākumā un saprata, ka cerību uzvarēt nav, bet tā vismaz palika atmiņā.
Tāpat arī aizliegts izpildīt kaskādi no vairāk nekā četriem lēcieniem, partneriem lēkt vienam otram pretī, veikt griešanās elementus gaisā , kuru laikā partneris tura savu partneri aiz rokas vai kājas, ilgāku laiku gulēt uz ledus vai stāvēt uz ceļiem, nekustīgi.
Daudzi uzskata, ka daiļslidošana ir jauks sporta veids, kurā bez sportistu meistarības var skatīties arī skaistos tērpus. Taču reizēm šajā sporta veidā virmo arī pamatīgas kaislības, kā gadījumā ar Toņu Hārdingu un NensijuKeriganu.