Laimīgajiem ārpilsētas māju īpašniekiem ir lieliska iespēja izaudzēt pie mājas bagātīgu dārzu, kura kļūst par lielisku vietu atpūtai siltos vasaras vakaros.
Bieži vien rodas jautājums: kuriem zaļajiem draugiem ir jādod priekšroka? Katram augam ir nepieciešami noteikti augšanas apstākļi, bet gribas jau lai būtu gan labums, gan dārzs priecētu acis.
Ne visus kokus var stādīt pie mājas.
Koki pie mājas
Saskaņā ar tautas ticējumiem, koki ir veselības, auglības un pārticības simboli. Uzskata, ka zem katra koka vainaga veidojas īpaša aura un cilvēku likteņi ir atkarīgi no tā, kādi koki ir ap māju. Dažādi koki var dāvāt dažādus labumus. Lasi mūsu rakstu un izvēlies savus kokus!
1. Ķirši
Ļoti noderīgs augļu koks. Pavasarī tie zied maigiem, baltiem ziediem, bet vasaras beigās priecē ar garšīgām ogām. Ķirši neprasa īpašu kopšanu.
Daudzās valstīs ķiršu uzskata par veiksmes kokiem. Pēc ticējuma, tie nes mājā pārticību, bet ugunskurs zem ziedoša ķirša turību tikai palielina. Tāpēc ķirsi labāk stādīt vietā, kur ir plānots kaut ko gatavot uz uguns. Stādot koku, ir jāatceras, ka ķirsim patīk mitra augsne.
2. Bērzs
Mūsu tautas iemīļots koks, neparasti labvēlīgs koks. Bērzu vēl sauc par dzīves koku un kopš senseniem laikiem bērzu asociē ar auglību.
Uzskatīja, ka koks ir kaprīzs un palīdz tikai tiem, kuri tam patīk. Tas var palīdzēt aizsargāt, dot enerģiju cilvēkiem, taču stādīt koku pie pašas mājas nevajag.
Labāk to iestādīt pie sētas, uzskatīja, ka tas palīdzēs. Vajag meklēt kokam mitru vietu. Tad tas palīdzēt tikt vaļā no ne pārāk labā garastāvokļa.
Šim kokam ļoti patīk saule un tas ļoti ātri aug. Bērzs viegli var izturēt salnas, bet tam nepatīk pārstādīšana. Lai koks ieaugtos jaunajā vietā cik iespējams labi, jāizvēlas stādi, kuri nav vecāki par 5-7 gadiem .
3. Ābele
Kopš seniem laikiem pie guļamistabas loga jaunām meitenēm stādīja ābeli. Uzskatīja, ka koks dāvā skaistumu, pievilcību un laimi ģimenes dzīvē. Daudzi ticējumi saista ābeli ar jaunību un ilgu mūžu.
Ābele ne tikai dod gardus augļus, bet arī dāvā savu pozitīvo enerģiju. Saka, ka jo vecāks koks, jo vairāk tam spēka.
4. Liepa
Uzskata, ka liepa ir viens no tiem kokiem, kas labi iztur ēnu. Tā lieliski jūtas labi drenētās augsnēs.
Šim kokam ir viena lieliska īpašība – to var formēt, griezt un liekt jebkurā vecumā. Tā var izveidot dzīvus aizsegus, arkas, zaļas lapenes.
Liepas dzīvo ļoti ilgi 300-400 gadus. Liepa ne tikai priecē acis ar savu neparasto skaistumu, bet tās ziedi arī ir labs līdzeklis, ko plaši lieto ikdienā.
5. Kļava
Slāvu tradīcijā šo koku uzskatīja par sarežģītu. Uzskatīja, ka patiesībā tas ir cilvēks, kuru spēki pārvērtuši par koku. Tāpēc kļavas koksni nekad neizmanto kā malku, bet lapas izskatās kā atvērta plauksta.
Uzskata, ka kļava iedod labu enerģiju, kā rezultātā ģimenē uzlabojas savstarpējās attiecības. Šis koks nes ilgu mūžu, mīlestību un pārticību. Tiem, kam pie mājas aug kļava, vienmēr būs mierīgi un pārliecināti par sevi.
6. Kastaņa
Šis koks piesaista ar saviem interesantajiem ziediem un lapām, bet tā ar dzelonīšiem klātos augļus var izmantot veseļojoties.
Tas var tikai paņemt cilvēka enerģiju, nedodot neko pretī, tāpēc nevajag to stādīt tuvu mājai. No otras puses, kastaņa var uzlabot garastāvokli, dot prieku.
Svarīgs moments – nevajag stādīt koku, kurš izaudzis no kastaņas augļa. Tas notiks līdzko koks pāraugs savu stādītāju. Labāk tā nedarīt un izaudzēt koku no sēklas.
7. Pīlādzis
Kādreiz to uzskatīja par auglības, izaugsmes un labklājības simbolu. Pateicoties košajiem augļiem un daiļajām lapām, tas nezaudē savu grezno izskatu arī ziemā.
Pīlādža augšanai nav vajadzīgi īpaši apstākļi, tikai grunts nevar būt purvaina vai pārāk mitra. Ideālā variantā pīlādzis vislabāk augs nedaudz ēnainā vai saulainā vietā.
Šis koks labi sadzīvos ar egli vai priedi, lapu kokiem, īpaši ar liepu, melno papeli, balto vītolu. Stādīt pīlādzi septembrī vai oktobrī vai arī agri pavasarī.
8. Vītols
Stādīt sēru vītolu ne katrs izvēlēsies. Tas var aizēnot plašu dārza teritoriju. Tāpēc dārzā labāk iesaka dekoratīvo vītolu.
Starp vītolu dekoratīvajām formām ir daudz tādu, kas ļoti labi iederēsies pat nelielā dārzā.
No vītolu jaunajiem dzinumiem var veidot dažādus pītus izstrādājumus – grozus, mēbeles, dekoratīvus elementus. Vītols iepriecinās arī trušu un kazu īpašniekus. Vītolu lapas būs lieliska barības piedeva ziemas laikā.
Vītolam ir arī ne tik labas īpašības. Tas ir īsts gardums laputīm. Tāpēc var tikt ietekmēti augļu koki, kuri aug netālu no vītola. Vītoli var saaugt īstā biezoknī. Ticējumi saka, ka vītolu nevajag stādīt pie pašas mājas. Runa nav tikai par nokarenajiem zariem, bet arī par ticējumu, kas vēsta par to, ka vītola stādītājs daudz raudās.
9. Lapegle
Šim kokam ir visas skujkoka pazīmes, koks uz ziemu nomet skujas, bet pavasarī apaug ar jaunu zaļumu. Tāpēc arī ir nosaukums – lapegle.
Lapegle ir ierakstīta Ginesa grāmatā, kā visaukstumizturīgākais koks. Tas var izturēt pat –65 grādu temperatūru. Tai pašā laikā kokam patīk siltums, gaisma un bagāta augsne. Nepatīk apēnojums. Dabā lapegle var sasniegt 50 metru augstumu. Stumbra diametrs – 1 metrs. Ir izveidotas daudzas dekoratīvās formas, tai skaitā pundurformas, kuras izdaiļos dārzu, neaizņemot daudz vietas.
Lapeglei piemīt nomierinoša iedarbība. To ieteicams stādīt pie mājas cilvēkiem, kurus pastāvīgi jūt kaut kādas šaubas. Ļaus optimistiskāk skatīties uz dzīvi.
Koku stādīšanu kopš senseniem laikiem uzskata par vienu no svarīgākajām cilvēka misijām pasaulē. Nu tu zini, kādus kokus stādīt pie mājas, vari ķerties pie darba. Veiksmi!