Pēc 40 gadu sliekšņa sievietei ir daudz mazākas iespējas palikt stāvoklī. Bet tas nav ne neiespējami, ne arī neparasti. Tiesa, jau no 35 gadu vecuma grūtniecība tiek pieskaitīta riska grupai. Kā sieviete šajā vecumā tiek galā ar grūtniecību, kā iznēsā un dzemdē bērnu, kā jūtas pati, atkarīgs no daudziem apstākļiem, piemēram, fiziskās sagatavotības, vispārējā veselības stāvokļa, ieradumiem, kā arī no tā, vai sieviete jau ir dzemdējusi.
Labā ziņa ir tā, ka ka sievietes, kas pēc 40 gadu vecuma bez medikamentu vai citu neauglības ārstēšanas līdzekļu palīdzības dzemdē bērnu, parasti dzīvo ilgāk nekā sievietes, kas šajā vecumā bērnus vairs nedzemdē. Parasti šajā vecumā sieviete apzināti izvēlas laist pasaulē bērnu, daudz vairāk novērtē šo dāvanu un apzinīgāk izturas pret savu un topošā bērna veselību. Bieži šis “vēlais bērns” ir ilgi gaidīts. Tomēr, ko par grūtniecību saka ārsti? 2012. gada februāra žurnālā Mans Mazais atrodams interesants J. Tomševicas raksts “Grūtniecība pēc 40”, kurā par savu grūtniecību pēc 40, izjūtām un veselību dalās trīs mammas. Ir dažādas atziņas, bet pie kopīgajām var pieskaitīt tādas kā: grūtniecība šajā vecumā fiziski ir grūtāk “izstaigājama”, mazulis šajā vecumā ir ļoti, ļoti gaidīts; diemžēl nācies sastapties ar ne pārāk iedrošinošu ārstu attieksmi; vecums nav šķērslis radīt bērnu. Caur šo sieviešu vārdiem skan pārliecinošs miers, prieks un iedrošinājums.
Astrīda Millere, vecmāte, www.starkaligzda.lv
“Nekādas būtiskas atšķirības neredzu. Tieši otrādi – vēlos iedrošināt arī gados vecākas sievietes, lai dzemdē. Fizioloģiski gan sievietes, gan vīrieši sāk novecot pēc 25 gadiem. Attiecīgi noveco visi orgāni, arī reproduktīvie. Tomēr uzskatu, ka papildu pārbaudes nebūtu vajadzīgas. Tās tikai biedē un uztrauc. Tas, ka sievietes 40 gados vairs nav tik veselas kā 25, ir tikai dabiski. Kaut gan mēdz būt arī tā, ka nereti šāda vecuma sievietes izskatās ne sliktāk par jaunām meitenēm. Vienīgais šķērslis, kas varētu sarežģīt grūtniecību- iespēju normāli iznēsāt bērniņu un dzemdēt pa dabiskiem dzemdību ceļiem – ir miomu mezgli, ko sievietēm novēro jau pēc 30 gadiem. Tomēr arī te ir izņēmumi, un dažreiz jābrīnās, kā sieviete piedzemdē ar visu miomu.
Emocionālajā ziņā esmu novērojusi – jaunās māmiņas vairāk uztraucas par to, vai bērniņam viss sagādāts, vai tas ir vislabākais un nekā netrūkst. vecākās sievietes ar gadiem sapratušas, ka tas nav pats galvenais, – viņas vairāk doma par savu un bērna veselību. Vairāk seko līdzi tam, ka pareizi ēst, kustēties grūtniecības laikā, vairāk interesējas par dzemdību norisi, kas protams, nāk par labu visam grūtniecības procesam. Nekādā gadījumā nevaru apgalvot, ka jaunībā ir viegli vai pēc 40 gadiem grūti. Grūtniecība katrai sievietei ir individuāla lieta.”
Ineta Vasaraudze, ginekoloģe, endokrinoloģe un dzemdību speciāliste www.vprakse.lv
“Agrāk jau 33 gadus vecas sievietes uzskatīja par vecām dzemdētājām. Šobrīd par optimālo vecumu normālai grūtniecībai noteikti 25-35 gadi. Vismaz pirmajai grūtniecībai noteikti. Pēc Pasaules Veselības Centra statistikas datiem, Latvijā pašlaik nav reģistrētas grūtnieces, kas būtu vecākas par 46 gadiem.
Jaunām sievietēm grūtniecība atnāk un noris vieglāk, tāpēc viņas šo procesu arī uztver vieglāk un nenopietnāk. Vecākas sievietes ir vairāk motivētas grūtniecībai.
Pēc 40 gadiem, tāpat kā ļoti agrā jaunībā, grūtniecība ir saistīta ar papildu riskiem. Vēlīnajai grūtniecībai ir iedzimtu anomāliju risks. Tāpēc veic šīs papildus pārbaudes un analīzes. Vēl pastāv dzemdību darbības vājuma risks un asiņošanas iespējamība. Tomēr izvēle dzemdēt noteikti ir sievietes pašas rokās. Vienīgais, ko gribētu uzsvērt,- ja sieviete pēc 40 nolēmusi dzemdēt, viņai noteikti vajadzētu rūpīgi sekot visiem ārsta norādījumiem un būt pastiprinātā ārsta kontrolē, nevis, aizbildinoties ar labu pašsajūtu, ierasties uz pārbaudi, piemēram, ik pēc trim mēnešiem vai vēl retāk.”
Avots: http://www.ingridizains.lv