„Dzeriet, bērni, pieniņu – veseli būsiet!” Bez šaubām, katrs no mums bērnībā ir izdzēris ne mazāk par pus simtu litru šī dzēriena. Piens stereotipiski tiek uzskatīts par vērtīgu produktu. Jo tā taču teica mūsu vecmāmiņas, mammas un tagad par to mūs pārliecina reklāma no visiem ekrāniem. Par to runā pat ārsti, taču bez labuma, speciālisti runa arī par piena kaitīgajām īpašībām.
Viena glāze satur gandrīz trešo daļu no dienas kalcija devas, 22% no fosfora un 13% no selēna. Tāpat tas satur kāliju, magniju, cinku, nātriju un citas kaulu un organismam kopumā vajadzīgas minerālvielas. Taču tādas ir arī citos produktos (piemēram, dārzeņos). Bet ko var teikt par piena kaitīgo iedarbību uz organismu? Mēģinājām tikt par to skaidrībā.
Kaitīgās piedevas
Pienam, ko fasē lielie uzņēmumi, bieži vien tiek pievienotas mākslīgās piedevas. Tās pagarina dzēriena derīguma termiņu. Bez tam, piens no specializētajam fermām jau satur hormonus, antibiotikas un pesticīdus. To nosaka dzīvnieku barošanas un turēšanas apstākļi. Tieši tāpēc faktiski no īsta piena veikalā nopērkamajā dzērienā nekas daudz vairs nav palicis.
Ķīmiskais sastāvs
Daba ir parūpējusies, lai govs piena pietiktu 30 kg smaga jaundzimuša teliņa izaudzēšanai par sešas reizes lielāku dzīvnieku. Pilnīgi loģiski, ka šis dzēriens satur 7 reizes vairāk olbaltumvielu, tauku un citu mikroelementu. Cilvēkam augšanas un attīstības periodā ir vajadzīgs nedaudz savādāka satura piens un, protams, arī citos daudzumos. Bet pieaugušiem cilvēkiem tas vispār nav vajadzīgs.
Kalcija saturs
Ir tiesa, ka piens satur kalciju. Bet lieta tāda, ka 9-10 gadu vecumā cilvēka organisms pārstāj veidot vielu, kas sašķeļ piena olbaltumu. Tāpēc kuņģa sulā palielinās sālsskābes saturs, kuru organisms neitralizē pateicoties kalcijam. Jo tieši šī minerāla mūsu ķermenī ir visvairāk. Rezultātā, lietojot uzturā pienu, cilvēks kalciju zaudē, nevis iegūst.
Iedarbība uz slimībām
Valda uzskats, ka piens palīdz novērst osteoporozi, kurai raksturīgs kaulu blīvuma un stiprības samazinājums un lūzumu riska palielināšanās. Osteoporoze pieskaitāma pie kaulu – muskuļu un savienotājaudu sistēmas slimībām. Un, ņemot vērā to, ka piens veicina kalcija zudumu organismā, šis dzēriens drīzāk izraisa iepriekšminēto slimību.
Attaukotais piens
Par spīti kliedzošajai beztauku piena reklāmai, to nekādi nevar saukt par diētisku produktu. Glāze piena – tas ir 100 kalorijas, tā ir puse no cilvēka, kurš kontrolē savu svaru, maltītes. Daudz labāk ir dietu laikā lietot skābpiena produktus, piemēram, kefīru.
Bet kā pašu galveno argumentu, lai atteiktos no piena dažiem cilvēkiem var minēt absolūti fizioloģisko laktozes nepanesamību, kura sastopama aptuveni 70% pasaules pieaugušo iedzīvotāju. Tā var parādīties kā jauniem, tā arī veciem cilvēkiem. Esiet modri, ieklausieties savā organismā!