Man ļoti patīk puķes, bet tikpat ļoti es baidos tās audzēt. Ne visi ir dzimuši dārznieki. Manā gadījumā viss beidzas jau stādu audzēšanas etapā. Ļoti aizvainojoši, ja no vienas paciņas uznāk tikai 1 vai 2 sēkliņas, un arī šie stādiņi drīz vien aiziet bojā. Toties manai draudzenei izaug lieliski stādi. Uzzinājusi noslēpumu, šogad kārtējo reizi mēģināšu izaudzēt savas mīļās petūnijas uz balkona.
Petūnijas ir vasaras dvēsele. Tagad tās kļuvušas populāras pateicoties dārza puķu kompozīcijām, kuras no paša vasaras sākuma līdz vēlam rudenim rotā dzīvokļu balkonus, ofisus un mājīgas kafejnīcas.
Darbojoties ar petūnijām, daudzas reizes esmu cietusi neveiksmes. Petūniju sēklas dīgst lēni. Lai tās uzziedētu jūnijā, stādi jāsāk audzēt jau martā. Draudzene sēja tieši dārzā, līdz ko bija nokusis sniegs un viņai izauga lieliski stādi!
Lūk, kā izaudzēt petūnijas mājas apstākļos. Ar šo vienkāršo un ģeniālo metodi es dalos ar tevi, lai vasarā un līdz vēlam rudenim tevi priecē smaržīgās petūnijas, tāpat kā Laplatas krastos!
Tev vajadzēs:
– Plastmasas pudeles ar korķīšiem
– Šķēres vai kancelejas nazi
– Kaprona zeķubikses
– Putuplastu
– Kokosa substrātu ( nav obligāti)
– Zobu kociņu
– Aktivēto ogli
– Pārtikas plēvi vai plastmasas maisiņu
Darba gaita:
1. Plastmasas pudeles var būt dažāda lieluma. Tas atkarīgs no tā, cik augu tajā augs līdz izstādīšanai. Pārgriez pudeli uz pusēm. Augšējo daļu ieliec apakšējā ar kakliņu uz leju.
2. Ar sakarsētu īlenu vai adāmadatu izdur korķītī nelielu caurumu „daktij”. „Dakti” veido tā: nogriez 0,5 cm platu strēmeli no kaprona zeķubiksēm, tad izstiep to. Tas nepieciešams, lai „paceltu” ūdeni līdz auga saknēm. Izver „dakti” caur pudeles korķīti un pudeles kakliņu, aizskrūvē korķīti. Noregulē „dakts” garumu, lai tā sasniegtu pudeles apakšu.
3. Salauz putuplastu mazos gabaliņos un nostiprini „dakti” ar to palīdzību pudeles kakliņā. No putuplasta izveido arī nelielu drenāžu.
4. Pieturot „dakts” augšējo galu, ieber pudelē augsni aptuveni 5 cm augstumā. Nedaudz pieblīvē to un virsū uzliec „dakti”. Pēc tam vēl uzber augsni tik daudz, lai līdz augšai paliek 3 – 4 cm, un atkal pieblīvē augsni.
5. Virsū vari uzlikt kārtiņu kokosa substrāta, kurā sēj sēklas. To dara, lai pasargātu stādus no sēnīšu slimībām. Taču tas nav obligāti.
6. Labi palej augsni pudelē pirms sēklu sēšanas. Paņemot sēkliņas ar zobu kociņu, iesēj tās. Katrā pudelē pietiks ar picām sēkliņām. Tad aprasini sējumu ar pulverizatoru.
7. Pudeles apakšējā daļā ielej ūdeni. Lai to nenāktos bieži mainīt, pievieno ūdenim 1 – 2 tabletes aktivēto ogli. Tad pārklāj pudeles augšējo daļu ar plēvi vai vienkārši pārsien ar plastmasas maisiņu.
8. Lai petūniju stādiņi labāk sanāktu, noliec pudeli gaišā, siltā vietā (23 -28 grādi). Kad parādās dēsti, pārsegumu var noņemt.
No dārzniekiem esmu dzirdējusi par piķēšanas procedūru no mazāka trauka lielākā pēc tam, kad parādās pirmā īstā lapa. Šajā gadījumā tas nebūs vajadzīgs, nebūs vajadzīga arī laistīšana.
Tagad tu zini, kā izaudzēt petūnijas pavisam viegli, un arī ietaupīt vietu uz palodzes.
Ja visu izdarīsi pareizi, tad jau maijā petūnijas varēsi izstādīt podiņos vai dobēs.
Vai zini, ka petūniju smarža atbaida odus un vēl citus kukaiņus?
Nekavē laiku, sēj petūnijas, lai maiju sagaidītu ar ziedēšanu. Lai veicas!