Bieži no saimniecēm nākas dzirdēt: „Tikai uz mirklīti novērsos, un piedega ievārījums. Kā iztīrīt katlu pēc tam un ko darīt ar sabojāto produktu?”
Mēģināsim atbildēt uz visiem jautājumiem pēc kārtas, bet beigās pastāstīsim par mūsu vecmāmiņu gudrību, jo viņām nekas nepiedega.
Kā iztīrīt katlu, ja tajā bija piededzis ievārījums
Tīrot stipri piedegušus traukus, var pielietot senu tautas metodi. Kā jau droši vien iedomājāties, jums būs vajadzīga neaizstājamā tīrības karaliene – soda!
5 litros silta ūdens izšķīdini 100 gramus sodas, 100 gramus silikātu līmes un 100 gramus sinepju pulvera (ūdens daudzums atkarīgs no tīrāmā katliņa lieluma, attiecīgi jāpalielina arī pārējo sastāvdaļu daudzums). Ievieto traukā ar šo maisījumu piededzināto katliņu.
Vāri 15-20 minūtes, ja piedegums ir vidējs. Ja piedegums ir stiprs, un jau pastāvējis, tad vajadzēs vārīt 45 minūtes līdz pat stundai. Atdzesē ūdeni un tad izņem katliņu. Piedegumu tagad viegli varēs noņemt ar naža vai metāliskas birstītes palīdzību.
Taču esi uzmanīga, izmantojot metālisku birstīti. Ja uz emaljētas virsmas parādīsies plaisiņas, gatavot ēdienu tādā traukā vairs nevarēs. To varēs izmantot tikai gatavojot dekoratīvus elementus un saimniecībā noderīgas lietas.
Ko darīt ar piedegušo ievārījumu?
Piedeguša ievārījuma garša šķiet neglābjami sabojāta. Taču situāciju var izglābt. Uzmanīgi pārliec ievārījumu citā traukā, cenšoties neielikt kādas piedeguma daļas.
Pēc tam pievieno ievārījumam citronu sulu. Pietiks ar 1 citronu uz 3 litriem ievārījuma, lai pilnīgi tiktu vaļā no piedeguma netīkamās smakas. Tāpat citronu sula palīdzēs novērst netīkamu ledusskapī un dezinficēt telpu.
Kāpēc man ievārījums nekad nepiedeg?
Ir vairāki problēmas risinājumi. Pirmkārt, jāvāra uz lēnas uguns. Otrkārt, jāizmanto katls ar biezām sienām.
Bet ko darīt, ja tāda nav? Vai arī tas neder pēc lieluma?
Mūsu vecmāmiņām tādās situācijās palīdzēja priekšmets, kuru daži uzskatīs par nederīgu vecu krāmu. Runa ir par gāzes liesmas kliedētāju. Pēc skata tas atgādina lidojošā šķīvīša maketu vai sarūsējušu kāda mehānisma detaļu.
Galvenais šī senā virtuves veterāna uzdevums ir kliedēt lielo gāzes liesmu. Līdz ar to tiek risinātas vēl dažas problēmas: tiek pasargāta katla apakša, ilgstoša siltuma saglabāšana. Trauks nepārklājas ar kvēpiem.
Noderīga lieta. Ar tās palīdzību, gatavojot kabaču ikrus vai ievārījumu, man nav pastāvīgi jābūt klāt un jāmaisa, es varu uz brītiņu novērsties. Starp citu, attapīgas saimnieces iemācījušās iztikt arī bez liesmas kliedētāja. Ja nav katla ar biezām sienām, nav nekāda nelaime! Liec uz plīts čuguna pannu un liec tajā parastu katlu. Un viss! Nekas nepiedegs!