Pavasaris šogad nav tik agrs, kā pagājušajā gadā. Taču laiks padomāt par nākamo augļu un ogu ražu jau ir pienācis. Plūmēm bieži ir vērojama aizmetņu nokrišana un arī pārziemojušo kaitēkļu uzbrukumi. Kā tikt no tā visa vaļā, zina pieredzējuši dārzkopji.
Plūmes augļu dārzā
Lai tiktu vaļā no pārziemojušajiem kaitēkļiem plūmes jāapstrādā ar vārošu ūdeni. Izdarīt to lieliem kokiem to būs grūti un arī no visiem kaitēkļiem un slimībām tas neatbrīvos.
Tāpēc pieredzējuši dārzkopji ir atraduši labāku un vienkāršāku līdzekli. Garas armatūras galā viņi piestiprina saeļļotu drānu. Aizdedzina to un ātri pārvelk pār zaru galiem. Uguns iznīcina līdz pat 80% kaitēkļu. Tas nozīmē, ka nepieciešamība smidzināt augļu kokus ar citām lietām mazinās.
Šī procedūra jāveic agri pavasarī, kamēr vēl ir sniegs un pumpuri guļ. Tajā pat laikā var apsmidzināt plūmes ar urīnvielas šķīdumu.
Dārza apsmidzināšana ar urīnvielu
Urīnviela efektīvi iznīcina kukaiņu kūniņas, kodes, kukaiņu oliņas, dārza puvi u.c.
Pagatavot šķīdumu nav grūti. Vajadzēs 700 gramus karbamīda (1 litra burka) un 10 litrus karsta ūdens
Ievērojot piesardzības mērus, ielej palielā traukā karsto ūdeni un ieber tajā karbamīdu. Kārtīgi samaisi. Izsmidzinot uzmanību pievērs zaru galiem, jo tieši tur uzturas kaitēkļi.
Lai izkaustu kaitēkļus bet nekaitētu kokam, neapsmidziniet tos lietainā laikā temperatūrā, kas zemāka par 5 grādiem. Nesagatavo šķīdumu par stipro un nepiejauc citas vielas. Neizsmidzini karbamīdu pār izplaukušiem pumpuriem.
Smidzināšana ar dzelzs helātu
Paši varam pagatavot dzelzs helāta šķīdumu no mums pieejamā dzelzs vitriola. Izšķīdini 2 litros silta ūdens 8 gramus dzelzs vitriola.
Atsevišķā traukā izšķīdini 2 litros ūdens 5 gramus citronskābes. Tievā strūkliņā lej dzelzs vitriola šķīdumu citronskābes šķīdumā. Pievieno vēl litru ūdens. Sanāks 5 litri pusprocentīga oranža šķīduma. Smidzināt vajag pirms ziedēšanas, kad lapiņas jau ir atvērušās,
Plūmju piebarošana
Lai raža būtu bagātīga, plūmes ir jāpiebaro. Katram kokam jādod pa 3 karotēm superfosfāta, 2 karotēm kālija un ēdamkarotei kalcija salpetra, kas nepieciešams visiem kauliņaugļu kokiem. Ja pavasaris ir sauss, pirms piebarošanas koki jāaplaista.
Ko darīt ar pārziemojušajiem kaitēkļiem
Līdz ar silta laika iestāšanos un plūmju ziedēšanas sākumu no zemes sāk izlīst pārziemojušie kaitēkļi. Lai pasargātu no tiem kokus, to stumbrus var apklāt ar agroplēvi un uzbērt biezu kārtu nopļautas zāles.
No lidojošajiem kaitēkļiem tikt vaļā palīdzēs apsmidzināšana ar plaša darbības spektra insekticīdiem, piemēram, fitovermu. Sadalās tas 2-3 diennaktīs uz lapām, un līdz 30 stundām augsnē.
Tagad tu zini, kā vislabāk pasargāt kauliņaugļu kokus. Ar visiem šeit minētajiem pasākumiem pietiek, lai plūmes dārzā būtu tīras, un raža priecētu ne tikai vasarā, bet ļautu nodrošināt ģimeni ar gardiem konserviem arī ziemai.