Lai augtu un attīstītos, visam dzīvajam uz zemes ir vajadzīga barība. Tas attiecas gan uz cilvēkiem un dzīvniekiem, gan arī uz augiem. Aveņu saknēm, ir savas augšanas laika robežas. Visas barības vielas aveņu krūms uzņem divos gados. Pēc tam augam ir nepieciešams piebarojums. Šodien pastāstīsim, kā labāk piebarot avenes.
Avenes iesaka piebarot trīs reizes gadā. Pirms piebarošanas avenes jāatbrīvo no nezālēm.
Pirmais piebarojums jāveic pavasarī, lai labi augtu lapas un jaunie dzinumi. Otrā piebarošana – vasarā. Tā palīdzēs veidot ziedus, un vēlāk ogas, lai tās būtu lielas un saldas. Trešā piebarošana jāveic rudenī, lai avenēm attīstītos sakņu sistēma. Tā rodas labvēlīgi apstākļi nākamajai sezonai.
Minerālmēsli
Pavasarī katrs dārznieks lemj, ar ko labāk piebarot avenes un parasti izvēlas slāpekļa mēslojumu. Taču, piebarojot ar tiem, ir jābūt uzmanīgiem. Slāpeklis spēj uzkrāties pašos augos un augļos un, ja mēslojuma būs par daudz, aveņu krūmi kļūs spēcīgi un ar leknām lapām, bet neziedēs.
Vispazīstamākie slāpekļa mēslojumi ir karbamīds, amonija salpetris un nitroamofoska. Pēdējā ir trīs elementi: slāpeklis, fosfors un kālijs.
Minerālmēslojums jādod, kad zeme ir mitra, aptuveni 5 cm dziļumā. Granulas jāsajauc ar grunti. Ja augsne apžuvusi, tad pēc mēslošanas avenes ir jāaplaista. Svarīgi: Sausas granulas nedrīkst saskarties ar auga saknēm.
Ideālais variants būtu mēslošanu veikt pirms lietus. Variants: var sagatavot šķidru mēslojumu. Izšķīdini granulas 10 litros ūdens un aplaisti ar šķīdumu 1 kvadrātmetru aveņu stādījumu.
Labs piebarojums avenēm būs arī bors. Ja tā trūks, avenāji sāks nīkt. Mēslojumam vajadzēs borskābes pulveri. Uz 10 litriem ūdens ņem 2 gramus. Ar šo šķīdumu ar pulverizatoru apstrādā ziedošos avenājus.
Organiskais mēslojums
Daudzi saprot, ka labāk piebarot avenes ar koksnes pelniem. To sastāvā ir daudz vērtīgu elementu, kas nodrošinās augiem visu, kas nepieciešams auga attīstībai.
Piebarošanai izmanto pelnu izvilkumu. Uz 1 litru ūdens ņem glāzi koksnes pelnu un ļauj nostāvēties 72 stundas. Pēc tam ar to var mēslot avenes. Katram ceram vajadzēs 1,5 litrus šķidruma.
Runājot par aveņu mēslošanu, nevar nepieminēt arī vistu mēslus. Tos izmanto agri pavasarī, aveņu ziedēšanas laikā. Īpaši vērtīga piebarošana būs krūmiem ar tieviem kātiem un dzeltējošām lapām.
Piebarojuma pagatavošanai izšķīdini vistu mēslus ūdenī attiecībā 1:10 un atstāj uz 10 diennaktīm. Pēc tam šķīdumu izkās un atkal atšķaidi ar ūdeni tādā pašā attiecībā. Tāpat var izmantot arī govs mēslus.
Spainī lej trešdaļu tilpuma govs mēslu, pielej ūdeni līdz spainis pilns, uzliec vāku un ļauj lai norūgst. Katru dienu vāks jānoņem un masa jāapmaisa. Pēc 5-7 dienām atšķaidi visu ar ūdeni attiecībā 1:10 un laisti avenājus. 1 spainis šķīduma jārēķina uz 1 kvadrātmetru avenāju.
Ir vēl viens piebarojuma veids – nezāļu un nātru uzlējums. Sasmalcini nezāles un nātres, aplej ar ūdeni un atstāj uz 7-10 dienām, lai rūgst. Pēc tam atšķaidi ar ūdeni attiecībā 1:5.
Un neaizmirsti par siderātiem: lupīnām, zirņiem un āboliņu. Tie augsnes virskārtai piesaista slāpekli. Kad pamanīsi pumpurus uz siderātiem, nopļauj tos un saliec starp aveņu rindām. Tie sāks pūt un piebaros augsni.
Tagad tu zini, ar ko labāk piebarot avenes dažādos krūmu attīstības posmos. Vēlam tev bagātu ražu un lielas un sulīgas ogas!