Kā izaudzēt dateļpalmu mājas apstākļos un vai to var izdarīt, izmantojot veikalā pirktas dateles kauliņu? Uz pēdējo jautājumu var droši atbildēt „jā”!
Ja tev ir pacietība, tad 3-4 gadu laikā parasts kauliņš, kādus mēs parasti izmetam, pārtaps par skaistu, zaļu daiļavu, kas ar saviem lapu vēdekļiem attīrīs gaisu. Šis augs neprasīs pastiprinātu aprūpi un tas lieliski papildinās mūsdienīgu interjeru.
Ļermontova apdziedātā dateļpalma (Phoenix) tiek uzskatīta par „oāžu carieni”.
Tā dalās ar pārtiku ar cilvēkiem un dzīvniekiem, pasargā no izžūšanas ūdeņus, svelmainās dienās sniedz glābiņu no saules stariem, kalpo par būvmateriālu mājokļa celšanai un sadzīves priekšmetu izgatavošanai.
XIX gadsimtā dateļpalmas kļuva par bagātnieku namu greznumlietu. Mūsdienās gatavu dateļpalmu var nopirkt puķu veikalā, taču liels augs maksā lielu naudu un tā ilgi pierod pie jaunas dzīves vietas. Tāpēc daudz interesantāk ir izaudzēt palmu no kauliņa ar savām rokām. Tāds „fēnikss” būs skaists, pieticīgs un jau sākotnēji pielāgots tava dzīvokļa apstākļiem.
Žēl tikai, ka paēst dateles no savas palmas jums nesanāks. Ziedēt un augļus dot palma sāks, kad sasniegs 15 metru augstumu. Mājas apstākļos tas nav iespējams.
LASI VĒL: VĪRS AIZBRAUCA KOMANDĒJUMĀ. PIE MANIS ATNĀCA VĪRAMĀTE – JAUTRĪBA TIKAI SĀKĀS UN MATI SACĒLĀS STĀVUS
Stādāmā materiāla sagatavošana
Lai paātrinātu kauliņa izdīgšanu, noņemiet ar smilšpapīru kauliņa cieto, virsējo kārtu. Ir vēl viens veids. Ievietojiet sagatavotos kauliņus karstā ūdenī (80 grādos) un paturiet tajā kauliņus dažas minūtes.
Pirms stādīšanas ievieto kauliņus burkā ar siltu ūdeni. Pēc tam pārliec plastmasas konteinerā, kurā ieliktas samitrinātas vates plāksnītes.
Noliec konteineru siltā vietā, lai tiktu nodrošināta optimāla temperatūra dīgšanai. Pēc divām nedēļām jāparādās saknītes. Tas nozīmē, ka ir laiks stādiņu izstādīšanai augsnē.
Kauliņu stādīšana
Kad visi sagatavošanas etapi izieti, izstādi kauliņus lielā traukā ar kūdras un zāģu skaidu maisījumu palmām. Nodrošināt augšanai optimālu temperatūru: 25 grādus.
Pēc 40 dienām sāks rasties asni, bet pēc 50-60 dienām parādīsies spēcīga vertikāla lapa.
Kad jaunie dateļpalmu stādiņi sasniegs 10 cm, tie jāizstāda atsevišķos puķu podos, aptuveni 9-12 cm diametrā. Tad jāsagādā augsnes maisījums, kas sastāv no 4 daļām trūdzemes, 2 daļām smilšu, 1 daļas kūdras un 2 daļām velēnu zemes.
Palmas kopšana
Ņemot vērā to, ka dateļpalmu dzimtene ir tropi, tai būs nepieciešama saules gaisma, mērens mitruma daudzums, viegla augsne un augsts temperatūras režīms.
Palmas lapas periodiski jāmazgā ar siltu ūdeni. Vasarā augšanas laikā augam nepieciešama bagātīga laistīšana. Puķu pods jāpagriež pret sauli tā, lai lapas bulta būtu pavērsta istabas virzienā. Tādējādi palma augs kupla uz visām pusēm, nevis uz vienu pusi.
Jaunie augi, kas nav sasnieguši piecu gadu vecumu, katru gadu jāpārstāda; vecāki augi jāpārstāda tad, kad tas nepieciešams, jo palmai nepatīk, ja to lieki traucē.
Noteikt, ka augam kaut kas nepatīk, var pēc lapām. Saules gaismas, ūdens trūkuma dēļ un strauju temperatūras svārstību un caurvēja dēļ tās kļūst melnas.
Dziļā senatnē palmu lapas bija miera, svinību un uzvaras simbols. Tagad tu zini, kā izaudzēt dateļpalmu no kauliņa. Iestādi kauliņu zemē, un dateļpalma pārveidos tavu māju mazā, mājīgā oāzē.