2. Sāciet izdevumu uzskaiti
Ja Jums ir stabili ienākumi, tad noteikti zināt to summu, kas Jums ienāk katru mēnesi. Atliek tikai saprast, cik un kam Jūs tērējat ikdienā. Tam būs nepieciešams kāds laiks, lai izveidotu ērtu tabulu, kuru vajadzētu aizpildīt katru dienu.
Iemācieties prasīt un saglabāt čekus
Saglabājiet absolūti visu! Čekus, kino biļetes – visu, kas var palīdzēt izsekot ikdienas tēriņiem līdz pēdējam centam. Pat ja nebūs laika aizpildīt izveidoto tabulu katru dienu, čeki, kvītis un biļetes palīdzēs to izdarīt vēlāk.
Tagad par pašu tērēšanu. Nevajadzētu apstāties pie vispārīgām kategorijām kā „ēdiens”, „apģērbs”, „transports”, „maksājumi”. Katru kategoriju veidojiet detalizētu. Piemēram, „ēdiens” – kāds tieši? Kafejnīcā pirktais, ēdiens mājām, šašliks piknikam? Ideālajā variantā vajadzētu sadalīt arī pa produktiem.
Protams, ka sākumā Jums būs slinkums vest šo grāmatvedību. Bet pieradīsiet, pat nevajag šaubīties! Un sāciet analizēt katru pirkumu. Neapšaubāmi atradīsiet absolūti liekus tēriņus. Naudu, ko tērējāt šīm lietām, tagad var atlikt savam sapnim. Šis ir visiedarbīgākais padoms, kā iekrāt naudu.
3. Plānojiet savus tēriņus
Kopumā vienmēr ir vērts plānot ikdienas tēriņus – neatkarīgi no tā, krājat naudu vai nē. Ja runa tomēr ir par krāšanu, tad, samazinot izdevumus, tēriņu plānošana kļūst par nepieciešamību. Turklāt plānošana ir loģiskas sekas izdevumu uzskaitei.
Plānot tēriņus nav sarežģīti
Ja Jūs kaut neilgu laiku ievērosiet iepriekšējā punkta ieteikumus, tas ir, detalizēti fiksēsiet savus izdevumus, nepieciešamība plānot radīsies pati no sevis. Turklāt Jūs to darīsiet automātiski, pamazām atsakoties no nevajadzīgām tēriņu ailēm un optimizējot tās.
Tēriņu uzskaites un nākamo plānošanas ieviešana palīdz pašdisciplīnā. Tas, neapšaubāmi, tuvinās Jūs savam mērķim. Sāciet ar mazumiņu – sastādiet plānu trim dienām. Kad iekrāsies pieredze un izdevumi analīzei, varēs sākt plānot izdevumus uz nedēļu vai pat ilgāku periodu.
Protams, ka visu paredzēt nav iespējams. Gadās neparedzētas tikšanās ar seniem draugiem, kas ietver sevī tēriņus, gadās arī slimošana, ko arī nevar ieplānot. Ierēķiniet kādu procentu no sava budžeta neparedzētiem tēriņiem. Un nepērciet spontāni visādus niekus! Bet – par to tālāk.
4. Atsakieties no spontāniem pirkumiem
Atteikšanās no spontāniem pirkumiem ir efektīvākais veids kā ieekonomēt naudu, kas var Jums iekrāt nepieciešamos līdzekļus Jūsu sapnim daudz ātrāk, nekā varat iedomāties. Kad ir stabili ienākumi, ne visi spēj atturēties no spontāniem pirkumiem.
Kā rast spēku atteikties no spontāniem pirkumiem
Psiholoģiski spontāniem pircēji ir iekārtoti tā, ka cilvēki, nopērkot kaut ko mirkļa iespaidā, ir pārliecināti, ka šī lieta ir nepieciešama tagad un uzreiz. Labi, neviens nemēģina pārliecināt par pretējo! Jā, šī lieta ir ļoti vajadzīga, bet … rītdien. Neatsakieties no pirkuma pavisam, bet pārceliet to uz rītdienu.
Jūs noteikti mocīs neapmierinātība, ka nākat mājās bez jauna ieguvuma, domāsiet par to visu vakaru, iespējams, tā neizies no Jūsu prāta pat tad, kad liksieties gulēt. Kāds var pat iemigt, domājot par to.
Bet, kā pierāda prakse, ar šo laiku parasti ir pietiekami, lai Jūs apzinātos, ka bez šīs lietas var iztikt un tā nav vajadzīga. Iespējams, šādi pirkumi ir savdabīgs antistresa līdzeklis. Neviens neaizliedz sevi lutināt, bet pamēģiniet šo metodi vismaz vienu nedēļu mēnesī.
5. Atsakieties no nieku pirkšanas vienu nedēļu
Jums neviens nespiež atteikties, piemēram, no ieraduma izdzert vairākas kafijas dienā, neviens neliek staigāt kājām visus salīdzinoši īsos ceļa posmus, kurus ir ierasts braukt ar transportu. Turklāt neviens neaizliedz pirkt un ēst pusdienas kafejnīcā vai restorānā.
Jums ir pa spēkam reizi nedēļā iztikt bez šiem tēriņiem
Kas notiks, ja dienas laikā nopirksiet 1 vai 2 kafijas tases, nevis četras? Bet dažu pieturu pastaiga pēc darba varbūt nav tik slikta doma? Ja sāksiet ņemt pusdienas uz darbu no mājām? Jā, Jūs tādā veidā ierobežojat sevi, taču ne uz visiem laikiem! Tikai uz vienu nedēļu.
To naudas daudzumu, ko ikdienā tērējāt saviem ieradumiem, ir jāatliek. Vēlams atsevišķi no pārējiem krājumiem. Tas palīdzēs pēc nedēļas novērtēt, cik noderīga ir bijusi atteikšanās no ierastā. Saskaitot iekrāto summu, pārsteigums patiesi būs liels.
Ja nolemsiet, ka šāda nedēļa ir jāievēro katru mēnesi, pēc dažiem mēnešiem Jums būs iekrāta ievērojama summa, kas, apvienojot ar kopīgo krājkasi, tuvinās Jūs sapnim. Un varbūt ir vērts organizēt divas „atslodzes” nedēļas mēnesī?
6. Veiciet savu mantu inventarizāciju
Šajā vajadzētu ieklausīties visiem bez izņēmuma, kaut arī tas visvairāk palīdzēs šopoholiķēm. Jāatzīstas, ka daudzas no mums papildina savu garderobi bez īpašas vajadzības. Trāpījāt atlaidēs, ieraudzījāt interesantu piegriezumu, nopirkāt ko spontāni…
Garderobe apēd ievērojamu budžeta daļu
Jūs neviens nespiež staigāt basām kājām vai nodriskātā jakā. Ja ir nepieciešamība nopirkt jaunu apģērbu – pērciet. Bet pirms tam parocieties savā garderobē – starp drēbju kalniem ir iespējams atrast tā arī neuzvilktas bikses vai aizmirstu kleitu.
Pārbaudiet skapi un citas vietas, taču šis padoms ir drīzāk vienreizējs. Tiekot galā ar visām mantām, nevajadzētu rasties situācijai, ka drīzumā šis process jāatkārto.
Mūsu uzdevums – iekrāt samērā īsā laika periodā. Un šī akcija mums noteikti palīdzēs atbrīvoties no liekiem tēriņiem tuvākajā laikā. Labums ir tajā, ka varēsiet iekrāt naudu, stipri nemainot dzīves veidu un neatsakot sev ierastajos sīkumos.
7. Sodiet par sliktiem un kaitīgiem ieradumiem
Smēķējat? Atļaujat sev iedzert vairāk? Ne vienmēr spējat atrast gribasspēku aiziet uz sporta zāli? Kavējat darbu? Sāciet likt sev sodus par darbībām, kas tā vai citādi kaitē Jums.
Nejauciet sodu ar apbalvojumu
Šis veids var likties dīvains – kā tas var būt sods, ja atliekat naudu sev pašai? Pirmajā acu uzmetienā tas var pat provocēt iedzert vai kavēt darbu, lai iekrātu naudu. Noslēpums slēpjas tajā, ka tas nav paredzēts visiem.
Šis veids der tiem, kuriem ir augsta pašdisciplīnas sajūta. Pirmkārt, šī apziņa neļaus pārāk bieži izmantot izdevību. Otrkārt, Jūs nekādos apstākļos nedrīkstat pieskarties naudai visa krāšanas perioda laikā.
Par katru savu „izgājienu” Jūs atņemat sev iztikas naudu. Šis nebūs labākais veids kā iekrāt ceļojumam, taču ik pa laikam papildināt krājkasi – noteikti!
8. Krājiet atlikumu no pirkumiem
Ļoti bieži tie, kas sapņo par kaut ko, apstājas pie sapņiem. Tāpēc pietiek sapņot, bet jāsāk krāt, krāt, krāt. Sāciet krāt jau tagad – katru dienu atlieciet to, ko Jums izdod kā atlikumu.
Summas var nebūt lielas
Tas nav tik sarežģīti. Katru dienu kaut ko pērkat. Sāciet krāt atlikumus, liekot naudu atsevišķā maka kabatiņā. Varat tur nelikt visu atlikumu, bet tikai daļu, teiksim, to, kas nav vairāk par noteiktu summu.
Piemēram, visu, kas ir divi eiro vai mazāk atlieciet kabatiņā. Dariet to mērķtiecīgi, kaut vai mēnesi. Iespējams, šis veids neļaus iekrāt astronomisku summu, taču tas var būt papildu veids kā iekrāt un ieekonomēt uz citu veidu fona.
9. Ieviesiet savu nodokli vidējiem un lieliem pirkumiem
Mēs sākumā vienojāmies, ka šie padomi ir paredzēti tiem, kas nav gatavi atlikt naudu, zinot, ka tas var negatīvi ietekmēt uz viņu dzīves kvalitāti. Piemēram, krāšanas laikā var rasties nepieciešamība pēc daudz maz liela pirkuma.
Nav obligāti sev jāatsaka nepieciešamie pirkumi
Vajag, tātad – vajag. Turklāt vidējie un lielie pirkumi katram nozīmē ko citu. Vieniem tā ir virtuves iekārta, citiem kapitālais remonts, vēl kādam – ziemas apavu vai mēteļa pirkums. Galvenais, lai Jūs kārtīgi apzinātos pirkuma nepieciešamību.
Pamēģiniet no katra pirkuma atlikt kādus 10%. Tas nav tik sarežģīti, izvēloties preci, palieliniet tās vērtību par 10% un samierinieties. Mantu ņemat sev, summu, kas ir 10%, lieciet krājkasē. Šai naudai nevar pieskarties.
Iespējams, sākumā būs sāpīgi aplikt ar tādu nodokli savus tēriņus. Šādā gadījumā var ieteikt likt nodokli lietām, kas nemaksā vairāk kā noteikta summa. Ja redzēsiet, ka tas ir pa spēkam, aplieciet ar nodokli arī dārgākas preces. Ticiet, vajadzīgā summa savam mērķim šādi iekrāsies visai ātri.
10. Svarīgākais padoms – izvirziet reālus mērķus
Šis post scriptum paredzēts tiem, kuriem nesanāk atrast veidu kā iekrāt no mazas algas. Iespējams, iepriekšējie padomi Jums šķiet nederīgi. Iespējams, Jūs jau tā katru dienu domājat kā tērēt mazāk, bet kur nu vēl mazāk?
Lielākā daļa cilvēku, kuriem nav nopietnu ikmēneša ienākumu, mēģina nopirkt lietu tur, kur tā ir lētāka. Un tas ir pareizi. Bet, ja Jūs jau mākat ekonomēt, kāpēc neieviest savdabīgu nodokli pirkumiem, kā tas ir iepriekšējā punktā?
Neatsakiet sev neko, kas var ietekmēt veselību
Dzīve ir viena. Sapnis doties uz Madagaskaru, pastaigāties pa Parīzi vai iedzert gardu vīnu Itālijā – tajā nav nekā nosodāma. Bet tāpat nav nosodāmi tas, ja nevarat šos sapņus realizēt tagad vai pat tuvākajā nākotnē.
Iepriekšējie deviņi padomi var palīdzēt konkrētiem cilvēkiem, taču pēdējais padoms ir visiem un ir vissvarīgākais – centieties izvirzīt reālus mērķus. Galu galā, kas labs un derīgs ir pavadīt nedēļu Bali salā, ja pirms tam pus gadu jāēd makaroni?