Kādam patiks pievienot kafijai kanēli vai pat melnos piparus. Ir cilvēki, kuri sāla kafiju grauzdēšanas laikā. Starp citu grauzdēt, kafiju vajag grauzdēt sviestā, bet kad pupiņas atdziest, to samaļ. Sanāks dzēriens ar vieglu sviesta garšu.
5. Cukurs
Ja plānojat dzert kafiju ar cukuru vai garšvielām, tad speciālisti iesaka visas sausās piedevas sajaukt kopā ar maltu kafiju jau iepriekš, pirms ūdens pievienošanas. Cukuru labāk izvēlēties nevis balto, bet cukurniedru.
Šo smalkumu zināšana palīdzēs uzvārīt garšīgu kafiju turkā. Lai tu jau tūlīt varētu izbaudīt pierastā dzēriena jauno garšu, piedāvājam pagatavošanas tehnoloģiju pa soļiem. Šis ir turku kafijas pamata variants. Turpmāk varēsi eksperimentēt pēc saviem ieskatiem, lai izveidotu sava firmas dzēriena garšu.
Pagatavošana:
1. Vispirms ieber turkā kafiju, pievieno sausās sastāvdaļas (cukuru vai garšvielas) pēc saviem ieskatiem un ielej pusi no plānotā ūdens daudzuma. Ūdenim jābūt tīram un istabas temperatūrā.
2. Nedaudz pagaidi, līdz beidz celties gaisa burbulīši.
3. Tad pielej atlikušo ūdeni, kurā vari izšķīdināt šķidrās piedevas (pienu, medu). Pie tam, šķidrums var pildīt trauku ne tālāk par kakliņa sašaurinājuma vietu, citādi augšā kāpjošās putiņas var izkļūt laukā.
4. Turka jāliek uz pavisam mazas uguns. Pēc minūtes samaisi trauka saturu, lai neveidojas kunkulīši. Un nu atliek tikai vārīt. Maisīt vairāk nevajag.
5. Nekādā gadījumā nepieļauj, lai kafija vai putas pārskrien pāri, citādi viss dzēriens būs sabojāts. Līdz ko putiņas sāk celties, pārlej kafiju ar visiem biezumiem iepriekš sagatavotā tasītē.
6. Vēl pāris minūtes (2-3) vajadzēs, lai dzēriens uzņemtu visu nepieciešamo un biezumi nosēstos lejā. Tad varēsi ķerties klāt degustēšanai.
Pasniegt tādu kafiju iesaka kopā ar glāzīti istabas temperatūras ūdens. Lieta tāda, ka pat viens malciņš tīra ūdens ļaus notīrīt garšas receptorus, kas palīdzēs pilnībā izbaudīt pareizi uzvārītas kafijas garšu.