Jo plašāks kļūst sadzīves līdzekļu sortiments veikalos, jo vairāk laika un naudas tiek tērēts vajadzīgās preces iegādei. Bet viena mana draudzene ieteica man balināšanai izmantot sodu, nevis dārgos līdzekļus.
Rezultāts bija necerēts.
Balināšana ar sodu – lēti un labi
Mēs visi zinām, ka kulinārijā soda ir neaizstājama piedeva, kura mīklu padara mīkstu un gaisīgu, bet gaļu – maigu un mīkstu. Taču sodai ir arī neapstrīdami labas īpašības, kas ļauj to izmantot kā universālu līdzekli mājas uzkopšanā.
Tīrīšanas pastas vietā
Soda kļūs par lielisku sabiedroto cīņā ar kaļķa aplikumu uz flīzēm vannas istabā un virtuvē, kā arī tualetē. Vajag tikai atšķaidīt sodu ar ūdeni, lai tai būtu putriņas konsistence un uzziest šo putriņu uz netīrajām vietām. Kad soda izžūs, notīri to ar mitru sūkli.
Ja ar pirmo reizi vēlamais efekts nav sasniegts, procedūru atkārto. Īpaši svarīgi tas ir tad, ja netīrumi iestāvējušies.
Trauku mazgājamā līdzekļa vietā
Soda ir lielisks līdzeklis trauku mazgāšanai, kas lieliski notīra krūzes, karotes, šķīvjus un citus traukus no kafijas un tējas aplikuma, taukiem un citiem netīrumiem. Pietiek iemērkt mitru sūkli sodā un paberzēt netīros traukus.
Tikai neaizmirsti, ka lai arī soda ir mīksta.
Soda palīdzēs tikt galā ar traipiem ne sliktāk par modernajiem traipu tīrīšanas līdzekļiem. Pastāv vairāki sodas izmantošanas veidi.
Pirmais: samaisa sodu ar ūdeni attiecībā 1:1, izveidojas putriņa. Tā jāuzklāj uz traipa, maigi ierīvējot, lai nesabojātu audumu. Pēc 10 minūtēm sodu nomazgā ar siltu ūdeni. Iestāvējušos traipu nāksies tā apstrādāt vairākas reizes. Šo metodi iesaka pielietot tikai šķiedru audumiem, jo zīdu un citus delikātus audumus soda var ietekmēt.
Otrais: izšķīdina ēdamkaroti sodas litrā ūdens, pievieno 1 tējkaroti ožamo. Šajā šķīdumā ievieto apģērba gabalu, kuru vēlies balināt un atstāj uz 4 stundām. Pēc tam mazgā veļu, kā parasti.
Trešais: Šis variants palīdz ne tikai izbalināt balto veļu, bet arī padarīt gaišāku krāsaino. Jāsamaisa 5 litri silta ūdens ar 150 gramiem sodas. Tad ar rīvi sarīvē 50 gramus saimniecības ziepju, ko izšķīdina sodas ūdenī (tam jābūt siltam).
Šādā šķīdumā atstāj veļu uz vairākām stundām, pēc tam mazgā, kā parasti.
Tāpat jāatceras, ka alternatīvie veļas mazgāšanas un uzkopšanas līdzekļi ne tikai ietaupīs naudu, bet arī neradīs nekādu ietekmi.