Mūsu izpratnē jebkuri svētki nav iedomājami bez pieciem, sešiem salātiem, uzkodām, gaļas karstā ēdien un pus spaiņa tilpuma katla kartupeļu biezputras.
Šodien pastāstīsim, kā tikt vaļā no tradicionālās svētku pierīšanas un tai pat laikā paspīdēt ar saviem kulinārijas talantiem, lai svētki nestu prieku un labu garastāvokli, bet ne smaguma sajūtu kuņģī.
Ko likt svētku galdā
No svētkiem vienmēr gaidi kaut kādus brīnumus. Un tieši tāpēc svētku galdam jābūt vienreizējam un daudzveidīgam. Tāpēc ēdienkartē jāiekļauj neparasti, neikdienišķi ēdieni.
Atsakies no apnikušās kartupeļu biezputras, kotletēm, ar majonēzi aizdarinātiem salātiem, uzgriežamajiem un mājas konserviem. Bez tam šie padomju laika svētku galda obligātie ēdieni izskatās pārāk ikdienišķi, tie rada lielu slodzi aknām un aizkuņģa dziedzerim.
„Bez kartupeļu biezputras, rasola un kotletēm, Kā tas iespējams?!- tu teiksi. – Ko tad, tagad badā jāpaliek?” Mierīgi! Badā neviens nepaliks, kā pierādījums tam būs sabalansētas svētku ēdienkartes, ko sastādījuši pazīstami kulināri paraugi.
Piemēram, svētku izlase no paraugsaimnieces un video blogeres Olgas Matvejas ar spilgtiem, gardiem un viegli pagatavojamiem ēdieniem.
Vai arī jaungada svētku ēdienkarte no Jūlijas Visockas, ar kuru, domāju, nav jāiepazīstina mūsu lasītāji un kura labi zina, ko gatavot svētkiem.
1. Salāti
Ēšana ir sarežģīts process, kurā ietilpst visas garšas uztveres sajūtas, oža, redze, tauste, redze. Zinātniski pierādīts, ka ēdiena krāsa šķīvī ietekmē mūsu pašsajūtu un garastāvokli.
Sarkanā krāsa piedod spēku un uzlabo pašsajūtu, oranžā uzlādē ar mundrumu, zaļā nomierina un palēnina novecošanās procesus. Tāpēc svētku galdā jābūt daudzu krāsu augļiem un dārzeņiem.
Noderēs košu salātu receptes. Vieglie un sabalansētie no bietēm, sulīgie un pikantie ar burkāniem un āboliem, sātīgie no liellopa gaļas un eksotiskie ar avokado.
Ej uz nākamo lapu un lasi turpinājumu!