Kupejskapju mode pie mums atnāca deviņdesmitajos gados. Kopš tā laika tā turas tirgus līderpozīcijās! Bet izdomāti taču tika vēl pagājušajā gadsimtā, Amerikā. ASV iedzīvotājiem kupejskapji kļuva par tikpat neatņemamu interjera sastāvdaļu, kā kamīns angļiem. Un tomēr arī tur tika nolemts, ka kupejskapjiem mīnusu ir vairāk, nekā plusus.
Sākotnēji konstrukcija bija izdomāta ar mērķi ietaupīt telpu. Kaut kādā ziņā tā arī ir: kupejskapim nav nepieciešams atstāt vietu durvju atvēršanai. Pārsteidzoši, bet fakts – kupejskapis aizņem vairāk vietas, nekā jebkurš cits skapis. Pie tam tas ir ļoti nepraktisks. Kāpēc tā un ko ar to iesākt, skaidro Karens Karapetjans.
Pieredzējušais arhitekts un dizainers Karens Karapetjans aicina atteikties no kupejskapjiem principā: „Lai vecais kupejskapis savu atlikušo mūža daļu dzīvo vasarnīcā, un pat nedomājiet par jauna tāda paša iegādi”. Skan kategoriski, vai ne? Bet paraugieties uz trim nākamajiem punktiem. Karens Karapetjans iedala kupejskapjus pēc trim problēmu tipiem. Kā jau noprati, starp tiem nav neviena bez trūkumiem.
Klasiskais kupejskapis
Jāsāk ar to, ka tas ir visejošākais un vienlaikus arī pats lētākais variants. Tieši tādi kupejskapji stāv katrā otrajā dzīvoklī.
Interjera modes pasaulē tos uzskata par visbezgaumīgākajiem. Spriediet paši: durvis iebūvētas konstrukcijas iekšpusē. Tas nozīmē, ka vadošās līnijas, sienas un augša izstādītas vispārējai apskatei. Galu galā sanāk liels daudzums sīku detaļu, kuras „lec” acīs.
Labi, ja tikai ārējais skats būtu visam par vainu. Diemžēl, šos skapjus bieži vien izgatavo bez aizmugurējās sienas un pat bez apakšas. Tādā veidā ražošanas cena ievērojami samazinās. Pārdevēji teiks, ka tādu skapi var ērti pārnest no vienas vietas uz otru. Tomēr neticiet viņiem: sienas un grīda, uz kā balstīsies skapis, nav ideāli līdzenas. Ar laiku durvis sāks līst ārā no trekiem nelīdzenuma dēļ.
Optimizētie kupejskapji
Šos var saukt par zelta vidusceļu. Treki un citas skapja iekšējās daļas paslēptas aiz durvīm, konstrukcija izskatās kārtīga. Pie tam vēl šo skapju durvis kalpo ilgāk, tajās ir iebūvēts alumīnija karkass papildu stiprībai. Tikai ņemiet vērā, ka ar šādiem skapjiem jāapietas uzmanīgi! Sist durvis nav vēlams nekādā gadījumā.
Saliekamie kupejskapji
Stingra karkasa vietā tajos tiek izmantoti fasādes taisnotāji. Izliekuma gadījumā vajag pieskrūvēt iztaisnotājus un, varētu domāt, ka viss darīts. Bet nekā – fasāde izlieksies vienmēr (smaguma spēka, mitruma un nezin kā vēl cita dēļ), bet taisnotājs agri vai vēlu izbeigsies. Un jums nāksies samierināties ar dārgu skapi, kuram ir viļņveidīga fasāde.
Kāds teiks, ka kupejskapji aizņem mazāk vietas. Taču arī tā ir tikai ilūzija: tā korpusam ir jābūt par 10 centimetriem platākam par parasto, lai uzstādītu trekus. Karens Karapetjans par to domā: „ja domājat, kuru skapi izvēlēties, izvēlieties jebkuru stabilu atveramo”.