Nevienam nav noslēpums, ka vecmāmiņas mums vēl tikai pašu labāko. Tas attiecas arī uz kulinārijas padomiem – vecmāmiņa vienmēr pateiks, kas un kā ir labāk.
Tikai progress ir aizgājis tik tālu uz priekšu, ka daudzi vecmāmiņas padomi jau sen nav aktuāli. Mēs atlasījām 9 padomus, kuri patiešām ir novecojuši. Gribi zināt, kuri? Nu tad lasi tālāk!
1. Uzbērt tauku traipam sāli
Atceries, kā „Dienesta romānā” Novoseļcevs bēra sāli uz „Mimras” kleitas, lai glābtu viņas dārgo tērpu? Tā gan labāk nedari. Bez tam, ja ar sāli tīrīsi tintes un tējas traipus, vari arī sabojāt audumu, ja stipri to berzīsi.
Labāk ieej tuvākajā sadzīves ķīmijas veikalā – tur būs pietiekami daudz līdzekļu traipu tīrīšanai. Ja nav laika iet uz veikalu, tad var iztikt ar līdzekļiem, kas ir pa rokai
2. Aizstāt receptēs sviestu
Lai gan produktu kvalitāte mūsu vecmāmiņu laikā bija ļoti augsta, daudzas kulinārijas nonākušas pie mums krietni izmainītā veidā. Un tā nu īsta sviesta vietā mēs mīklai pievienojam margarīnu vai augu eļļas. Tādas izmaiņas ne tikai samazina izstrādājuma garšu, bet reizēm pat neļauj pagatavot iecienīto kārumu. Konditorejas izstrādājumi no mīklas sliktāk „celsies”, bet krēms ar margarīnu nekulsies.
3. Maizi kotletēm iemērkt pienā
Pienā mērkta maize kotletēm garšu neuzlabos. Lieta tāda, ka cepot kotletes, savstarpēji iedarbojoties piena un gaļas olbaltumiem kotletes kļūst mazāk sulīgas, kas pasliktina garšu.
4. Sāli dārzeņiem un sēnēm pieber pirms cepšanas
Ja sālīsi dārzeņus pirms cepšanas, tad tie ātri sāks suloties, un ēdiens nebūs cepts, bet sautēts. Sēnes iesaka likt uz pannas sausas. Tā ātrāk panāksi kraukšķīgu garoziņu. Sēņu ēdienu sālīt vajag pirms pašas gatavības.
5. Dzēst sodu ar etiķi, cepot maizītes
Saimnieces labi zina, ka nedzēstai sodai svaigā maizītē ir nedaudz „ziepjaina” garša. Lai no tā izvairītos, sodu dzēš ar etiķi. Tam ne vienmēr ir vēlamais rezultāts, jo ogļskābā gāze, kura izdalās reakcijas rezultātā, aiziet gaisā, nevis mīklā. Labot situāciju var vienkārši – dzēšanu izdarīt tieši mīklā. Tāpēc sodu dzēš tieši mīklā, pievienojot kefīru vai ūdenī izšķīdinātu citronskābi.
6. Izskalot katliņu pirms piena vārīšanas
Mūsdienu saimnieces jau sen zina, ka viss atkarīgs no katliņa kvalitātes. Vislabāk ir izmantot katliņu ar nepiedegošu iekšējo virsmu vai katliņu ar biezu apakšu.
7. Gaļu atkausēt vajag istabas temperatūrā
Sasaldētu gaļu labāk izņemt no saldētavas un ielikt ledusskapī, kur atkausēšana būs drošāka. Pie tam, mēs neiesakām izņemt gaļu no ražotāja iepakojuma vai arī ja izņemat, tad uzlieciet traukam ar gaļu vāciņu. Tā gaļas smarža un baktērijas nepiekļūs citiem produktiem, kas atrodas ledusskapī.
8. Mazgāt gaļu zem tekoša ūdens
Jau atkausētu gaļu vajag nomazgāt, taču darīt to zem tekoša ūdens nevajag.
Labāk ieliet bļodā ūdeni un tur nomazgāt gaļu. Arī ūdeni ietaupīsi.
9. Marinēt gaļu šašlikam vajag 12 stundas
Jau sagatavotu gaļu pieņemts marinēt visu nakti, vai pat vēl vairāk. Tā ir liela kļūda. Liellopa vai cūkas gaļa iemarinēsies 4-5 stundās, bet vistas gaļai pietiks pat ar 1-2 stundām.
Vispār jau, lai kā mēs arī nemīlētu savas vecmāmiņas, taču dažus padomus labāk atstāt pagātnē.