Izrādās, ka pareizi izvārīt olas ir vesela zinātne! Daudzas saimnieces izmanto daudz un dažādus knifiņus, vārot olas: pievieno ūdenim sāli, etiķi vai izdara nelielu iedūrumu olā. Taču nav jēgas to darīt, ja nesaproti visus procesa smalkumus. Pastāstīsim, kā vārīt olas, lai tās vienmēr sanāktu ideālas.
Kā pareizi vārīt olas
Dažas saimnieces vārāmajam ūdenim pievieno sāli, lai olu čaumalas kļūtu stiprākas un olas neplaisātu. Tikai tas nestrādā! Daudzi pavāri patiešām pievieno ūdenim sāli, bet dara to nevis tāpēc, lai olas neplaisātu, bet garšas dēļ.
Neliels daudzums sāls caur cieto čaumalu nonāk olā un maina olas baltuma garšu. Pamēģini izvārīt olas ar sāls piedevu un bez tu redzēsi atšķirību. Izvēlies tās, kuras tev labāk garšo, un tad izlem, vajag pievienot sāli vai nē.
Citas saimnieces pievieno ūdenim etiķi, domājot, ka tas palīdzēs olām neplaisāt. Diemžēl! Arī tas nestrādā pilnīgi. Etiķis palīdz aizkavēt olas baltumam iztecēšanu jau pēc čaumalas saplaisāšanas, tāpēc nevar teikt, ka etiķis šajā gadījumā ir pavisam nenoderīgs.
Vēl viens tautā zināms paņēmiens, kas aizkavē olu plīšanu, ir čaumalas pārduršana gaisa kabatas apvidū. Daudzi uzskata, ka olas plaisā krasas temperatūras maiņas dēļ, kad olas ieliek vārošā ūdenī. Taču tas nav tā.
Pazīstamais kulinārs Artūrs Le Kens māca, ka olas plaisā tikai tāpēc, ka sitas pret katliņu. Kad ūdens vāroties burbuļo, tas sit olas pret katla metāliskajām sieniņām, kā rezultātā arī olas plīst. Zinot to, mēs varam izdomāt, kā to novērst.
Drošs paņēmiens ir uzmanīgi kontrolēt ūdens temperatūru.
Tai jābūt 80-85 grādi un ne vairāk. Ja tādas iespējas nav, olu vārīšanai izvēlies katliņu ar biezām sieniņām, tādā olas nekad neplaisās. Taču visgaršīgākās olas sanāk tieši ūdenī, kas nevārās (80-85 grādi)!
Kā pagatavot mīksti vārītas olas
Kad ūdens temperatūra ir 80-85 grādi, ūdenī parādīsies sīki ūdens burbulīši. Uzmanīgi liec olas ūdenī. Lielas olas vāri 4 minūtes, vidēja lieluma olas – 3,5 minūtes. Gatavās olas liec olu trauciņos, ar nazi nogriez olas cepurīti ar čaumalu. Olai var uzlikt gabaliņu sviesta.
Kā pagatavot cieti vārītu olu
Pirms vārīšanas olas nedaudz paripini pa galdu. Tas vajadzīgs, lai pozicionētu olas dzeltenumu tieši centrā. Pēc tam uzmanīgi liec olas katliņā, kur ūdens temperatūra ir 80-85 grādi.
Atceries, ka garšai vari ūdenim pievienot sāli pēc garšas. Vārīšanas laikā reizēm pagrozi katliņā olas, lai dzeltenums paliktu centrā. Vāri 10 minūtes. Pēc tam katru olu, viegli pasit pa galdu un tad uzlej olām aukstu ūdeni. Tā ūdens iekļūs telpā starp olu un čaumalu un olas būs viegli nolobīt.
Ja olas dzeltenuma virsma ir zaļgana, olas ir pārvārītas.
Atceries, ka nedrīkst vārīt olas, kuras tikko izņemtas no ledusskapja. Nedrīkst likt tās aukstā ūdenī un nedrīkst vārīt vārošā. Labāk izvēlieties temperatūru 80-85 grādi.
Sākotnēji var likties, kurš gan nemāk izvārīt olas. Vārīt jau mēs visi mākam – tā nav liela māksla. Lielāka māksla ir tieši uzvārīt olas tieši tā, kā pašam vai tavam tuvam cilvēkam garšo. Tagad praktiski vairs nekad nekļūdos.