1. Gulēšanas ieradumi
Mūsu prāti ir pakļauti mūsu bioloģiskajam pulkstenim. Labākais piemērs tam ir pārslēgšanās uz vasaras un ziemas laikiem, jo lielākā daļa no mums jūtas kā izsviesti no laivas. Kaut kādā mērā ar mums tas notiek katru nedēļu. Vairumam pa nedēļas vidu nav pilnvērtīga miega un kas var būt kārdinošāks kā doma, ka nedēļas nogalē gulēšu cik tik uziet! Tomēr zinātniski ir pierādīts, ka papildus miegs cilvēku padara tikai nogurušāku, jo ķermeņa bioloģiskais pulkstenis tiek nojaukts. Šī iemesla pēc pirmdienās mums ir grūti piecelties, lai arī šķiet, ka esam uzkrājuši miega rezerves nākamajai nedēļai.
2. Socializēšanās
Cilvēks ir sociāls dzīvnieks. Pirmdienas rītiem ir netieša saistība ar akmens laikmetu, jo barā mēs gribas justies komfortabli. Pat esot divas dienas prom no šīs vides, zinātnieki atklāj, ka mums atkal un atkal jāpārliecinās vai vide ir droša. Tāpēc socializēšanās ar kolēģiem nostabilizē jūsu vietu barā.
3. Pēkšņas pārmaiņas
Zinātnieki ir atklājuši, ka patiesībā pirmdienas nav depresīvākas kā otrdienas, trešdienas vai ceturtdienas. Varētu pat sacīt, ka visas darba dienas ir vienādi “briesmīgas”. Bet, ja mēs cilvēkiem pajautāsim, kura diena ir visneciešamākā, ļoti daudzi atbildēs – pirmdiena. Lielākoties tāpēc, ka starp brīvdienām un pirmdienu cilvēkos norisinās būtiskas emocionālās pārmaiņas, jo no laimīgās brīvdienu svētdienas uz briesmīgu pirmdienas darba dienu šķeļas kanjona cienīga plaisa.
4. Mēs paši liekam sev justies sliktāk
Daudziem nedēļas nogales ir fiestas, jo mēs ēdam, dzeram vai smēķējam pāri normai. Visi šie paradumi ietekmē mūsu fizisko formu. Varbūt tāpēc mēs jūtamies mazāk pievilcīgi pirmdienu rītos?
Tāpat pirmdienas šķiet kā labākās dienas, lai kaut ko mainītu. Mēs gribam sākt diētu, atmest smēķēšanu vai citus nelāgus paradumus tieši nedēļas pirmajā dienā. Lai arī tās ir pozitīvas pārmaiņas, tomēr tajā pašā laikā tās rada sajūtu: “Cik gan tālu esmu nonācis!” Iespējams, pirmdienas ir mazi jaungada rīti, kuros apņemamies laboties.
5. Mēs esam neveslīgāki
Ne jau tikai pirmdienās mēs esam neveselīgāki. Zinātnieki ir pierādījuši, ka cilvēki, kuri seko līdzi savam svaram, patiešām nedēļas sākumā sver visvairāk. Statistika rāda, ka pirmdienās cilvēkus visbiežāk piemeklē sirds kaites. Tava diena var nebeigties slimnīcā, bet asinsspiediens būs paaugstināts, kā arī iespēja apslimt būs daudz lielāka.
6. Ja mums nepatīk savs darbs
Gandrīz 70% no cilvēki ienīst vai nejūt prieku doties uz darbu. Psihiatri un karjeras padomdevēji to dēvē par “pirmdienas blūzu”. Nepatika var sākties jau svētdienas vakarā un, iespējams, šo negāciju dēļ jums būs neproduktīva pirmdiena. Šī iemesla dēļ 37% no atlūgumiem tiek iesniegti otrdienās. Ogas ieteikums – ja tu nedari to, ko mīli, iemīli to, ko dari!