Tu, protams, zini klasisko biskvīta recepti. Kas var būt vienkāršāk – tikai trīs sastāvdaļas! Taču sajaukt olas, miltus un cukuru tā, lai sanāktu gaisīgs biskvīts, izdodas ne katram un ne katrreiz. Kur slēpjas noslēpums?
Šodien kliedēsim iesīkstējušo mītu par biskvīta cepšanu un iemācīsim pagatavot ideālu biskvītu. Tavā priekšā veiksmīgi konditores Anastasijas Štapenko eksperimentu rezultāti.
Kā pagatavot biskvītu
Vispirms atceries trīs galvenos noteikumus, kuri jāzina katrai saimniecei. Lai biskvīts sanāktu līdzens un porains, vienmēr miltus izsijājiet un nekad neatveriet cepeškrāsni cepšanas laikā! Vienmēr iezied tikai cepšanas formas apakšu, lai biskvīts neceltos kā kalns.
Šodien konditori izmanto vienu receptūru un pārbaudītu gatavošanas tehnoloģiju. Rezultātus skaties attēlā.
Optimālais olu, miltu un cukura izmantošanas variants 50/25/25 (%). Ja pārvērš šo attiecību produktos, tas būs: 4 olas, 100 g cukura un 100 g miltu. Ja katru reizi olas būs dažāda lieluma, arī rezultāts būs dažāds. Tāpēc sastāvdaļas labāk vienmēr nosvērt.
Variants, kad olu ir daudz, arī nav slikts. Biskvīts sanāks maigs un valgs, bet nebūs augsts. Lai nebūtu izteiktā olu smarža, mīklai pievienojiet vanilīnu vai citrusaugļu miziņas. Ja sastāvdaļas ņemtas vienādās attiecībās, biskvīts sanāk blīvs un sauss.
Cik stingri jākuļ olas
Olas nevajag sakult stingri. Gaisa burbulīši maksimāli palielināsies apjomā un saplaks augstajā temperatūrā. Tāda mīkla izskatīsies gaisīga, tomēr pilnīgi iespējams, ka biskvīts nedaudz saplaks. Ja olas sakultas nedaudz, tad mīkla vai nu nepacelsies vispār vai arī veidos „krāteri”.
Baltumus vai dzeltenumus?
Ja receptē paredzēts likt olas ar baltumiem un dzeltenumiem, tad sanāks visiem pazīstamā garša. Vecajās padomju receptēs pēc standarta baltumus un dzeltenumus pievienoja atsevišķi, vajadzīgo daudzumu mēra gramos. Vidēji uz 5 dzeltenumiem jāņem 3 baltumi. Tieši dzeltenumi ietekmē biskvīta tekstūru!
Biskvīts ar olu baltumiem sanāks elastīgs, bet nedaudz „gumijots”, lai arī ar mazāk kalorijām. Tāds vislabāk derēs ruletēm. Biskvīts ar olu dzeltenumiem būs dzeltens un blīvs, bet „celsies” tikpat labi, kā ar olu baltumiem. Būs viegla olu piegarša.
Kult kopā vai atsevišķi
Padomju receptūrā teikts, ka var pielietot abus variantus. Ja olas ir svaigas un telpā ir vēsi, vispirms kuliet dzeltenumus, tad baltumus, ja virtuvē ir karsti, olas kuļ kopā. Tas gan būs ilgāk, bet noteikti sakulsies. Vieglas putas veidosies, ja olas kuls 5-7 minūtes, maksimums 15.
Olu biskvīts sanāks mīksts, porains un dzeltens. Ja olas kuls atsevišķi, biskvīts sanāks blīvāks un nelīdzenāks, kā arī sliktāk „celsies”.
Cepšanas temperatūra
Neuzticies ieteikumiem par cepšanas temperatūru, kas minēti receptē. Eksperimentu ceļā meklē optimālo cepšanas temperatūru savā cepeškrāsnī.
Ciete: par un pret
Ciete padarīs biskvītu maigāku un mazāk „gumijotu”. Līdz 30% no miltu daudzuma var aizstāt ar cieti. Ja pieliks vairāk, biskvītam būs cietes piegarša. Tāds biskvīts saplaks un būs drupans. Ar kartupeļu cieti biskvīts būs irdenāks, ar kukurūzas – blīvāks.
Milti
Biskvītu var cept no jebkuriem miltiem. Šajā attēlā biskvīti cepti pēc receptes 300 g olu, 150 g cukura un 150 g miltu. Formas diametrs 19 cm.
Vai olas jādzesē
Daudzas saimnieces uzskata, ka lai izdotos labs biskvīts, olas jākuļ ūdens peldē. Tā ir taisnība tikai daļēji. Jā, biskvīts no siltām olām būs stabilāks, gaisīgāks un labāk „celsies”, taču tas nenozīmē, ka no aukstām olām gatavots tas būs sliktāks. Olu putu veidošanās nav atkarīga no receptes! Nevajag noņemties ar sildīšanu, pietiks, ja tās būs istabas temperatūrā.
Sāls
Atbilde redzama attēlā. Klasiskajā receptē starpība nav redzama. Bet, ja cepsiet biskvītu ar karameļu, garšvielu vai šokolādes garšu, šķipsniņu sāls jāpieber noteikti.
Šokolādes līmenis
Kakao padara biskvītu sausu un irdenu. Tāpēc to mīklai vajag pievienot aptuveni 50% no miltu daudzuma. Tas būs maksimums, kad biskvīts vēl izskatīsies pēc biskvīta. Biskvītam ar kakao būs izteikta šokolādes garša un aromāts. Bet ar rūgto šokolādi (kakao saturs produktā ne mazāks par 55%) biskvīts būs saldāks, mīkstāks un gaisīgāks.
Mīklas skābums
Vai mīklai vajag pievienot sodu? Viennozīmīgi jā, īpaši, ja receptē ir kāda skāba sastāvdaļa (jogurts, kefīrs, citronu sula). Sodu kopā ar cepamo pulveri pievieno mīklai, ja tajā ir kāda ļoti skāba sastāvdaļa. Ja tādas nav, tad pietiks tikai ar cepamo pulveri.
Cepamais papīrs
Ja tev jāizcep plāns biskvīts ruletei, tad viss var būt atkarīgs no cepamā papīra. Biskvīta apakšā var izveidoties gaisa kabatas, kuras izbojās ne tikai biskvīta ārējo izskatu. Attēlā redzami biskvīti, kas cepti vienādā temperatūrā, bet uz dažādām lapām. Sliktākais variants ir cepamais papīrs. Labākais – teflona vai silikona paklājiņi.
Zinot šīs viltībiņas, tu varēsi izcept ideālu biskvītu. Gatavo ar prieku!