Es priecājos, ka pateicoties progresam, mums ir tik daudz dažādu ierīču, kas atvieglo mūsu ikdienu. Grūti iedomāties, kā mūsu saimniecītes iztika bez šīs tehnikas un vienkāršāka virtuves inventāra.
Taču pat pēc izskata vienkāršās lietās var būt savi noslēpumi. Turklāt ķiploku spiedi mēs vispār izmantojam ne līdz galam pareizi.
To es uzzināju pavisam nesen. Pie manis ciemojās draudzene, kura strādā restorāniņā. Es gatavoju vakariņas, un draudzene vēlējās man palīdzēt. Tas, ko viņa darīja ar ķiplokiem, mani pārsteidza.
Es vienmēr ķiploka daiviņas notīru un tikai tad lieku ķiploku spiedē. Izrādās, ka tas ir lieks darbs. Viss ir daudz vienkāršāk.
Kādu noslēpumu glabā mūsu ķiploku spiede
Lai arī šis izgudrojums mums atvieglo darbu no ķiploka rīvēšanas, tomēr neērtības ķiploku spiedei ir. Vienalga nākas notīrīt katru daiviņu, un tas aizņem daudz laika. Un uz rokām paliek ķiploku smarža. Izmazgāt ķiploku spiedi arī nav tik vienkārši.
Tā es domāju agrāk. Taču, ja ķiploka daiviņas netīra, tad par visām iepriekš minētām lietām var aizmirst.
Patiesībā daiviņas ar visu miziņu izspiežas tikpat labi. Miza paliek spiedē, bet mīkstums izspiežas cauri.
Tādējādi jūs būtiski paātrināsiet procesu. Un presi izmazgāt arī būs vieglāk. Vienīgais, kas noteikti jāizdara pirms izspiešanas – labi jānomazgā ķiploka daiviņas.
Beigās vienkārši izņemiet spiedē palikušās miziņas, izmetiet tās un noskalojiet ķiploku spiedi. Ja ķiploka daļiņas palikušas atverītēs, izmantojiet vecu zobu birstīti. Tā tiks galā ar spiedes tīrīšanu dažās sekundēs.
Esmu pārliecināta, ka vairākums no jums ir patīkami pārsteigti par tādu jaunumu. Ja jūs redzētu manu seju, kad es sapratu, ka tik daudz esmu centusies velti. Ko padarīsi. Mūžu dzīvo – mūžu mācies! Jāaplūko arī citi virtuves priekšmeti.