Ir veikts apjomīgs pētījums par ceptu kartupeļi ietekmi uz veselību. Pētījumā piedalījās 4400 cilvēki vecumā no 45 līdz 79 gadiem, kuri 8 gadu periodā 2 reizes nedēļā vai biežāk uzturā lietoja frī kartupeļus, kartupeļu čipsus vai vienkārši ceptus kartupeļus. Pētnieki nonāca pie secinājuma, ka šiem cilvēkiem tik tiešām pāragras nāves risks ir palielinājies 2 reizes nekā tiem, kuri ceptus kartupeļus uzturā nelietoja.
ASV klīniskā uztura žurnālā ir publicēts pētījums, kas gan norāda, ka nav iegūti pierādījumu šādam apgalvojumam par ceptu kartupeļu lietošanu uzturā un pāragru nāvi. Tomēr publikācijas autore un zinātniece Nikola Veronese (Nicola Veronese) norāda, ka šajā tēmā ir viens svarīgs faktors – cepameļļa.
Kartupeļi visbiežāk tiek cepti eļļā, un, tā kā eļļa satur lielu daudzumu trans taukskābju un kartupeļi to ļoti efektīvi to uzsūc, rezultātā šis ēdiens kļūst par ne visai veselīgu maltīti.
CNN ziņo, ka trans taukskābes paaugstina holesterīna līmeni asinīs, kas var novest pie sirds un asinsvadu slimībām. Zinātniece cer, ka šis pētījums palīdzēs apjaust cilvēkiem, ka ir nepieciešams samazināt ceptu kartupeļu daudzumu uzturā, kas attiecas arī uz frī kartupeļiem un kartupeļu čipsiem.
Savukārt citā pētījumā tiek apgalvots, ka veselību negatīvi ietekmē vēl viena būtiska piedeva, kas ļoti bieži tiek pievienota ceptiem kartupeļiem, – sāls. Augsts sāls patēriņš un sēdošs dzīvesveids būtiski paaugstina risku uz pāragru nāvi.
Sjūzena Lārsone (Susanna Larsson), profesore Zviedrijas vides medicīnas institūtā, ir veikusi pētījumu un paziņoja CNN, ka nav atklājusi saistību starp ceptu kartupeļu ēšanu un sirds slimību risku.
Tomēr uztura speciāliste Stefānija Šifa (Stephanie Schiff) apgalvo, ka cieti saturoši produkti augstas temperatūras iespaidā (piemēram, cepot) izdala ķīmisku vielu akrilamīdu, kas var būt potenciāls vēža izraisītājs.
Viņa iesaka necept cieti saturošus produktus, bet gan labāk tos vārīt vai sautēt, kā rezultātā neizdalās šī ķīmiskā viela.
Avots: www.uzsmaidi.lv