Stiprie alkoholiskie dzērieni ir kaitīgi organismam – pret šo aksiomu nav vērts iebilst. Bet, kā ir ar sauso sarkano vīnu, dzērienu, par kura ietekmi uz veselību notiek karstas diskusijas visdažādākajos sabiedrības slāņos.
Dievu dzēriena piekritēji ne bez pamata apgalvo, ka vīna ražotāju valstis ir līderes ilgdzīvotāju skaita ziņā, bet to oponenti cenšas iebilst, ka šiem ilgdzīvotājiem varētu būt problēmas ar sirdi, un viņi biežāk slimojot ar dažiem vēža veidiem.
Lai kliedētu visas šaubas, internetā tika apkopoti speciāli pētījumi. To rezultāti parādīja, kas notiks ar cilvēka organismu, ja viņš katru dienu izdzers glāzi vīna.
Kā vīns iedarbojas uz organismu
Izraēlas Ben-Guriona vārdā nosauktās universitātes darbinieki eksperimentam piesaistīja 224 cilvēkus, kuriem bija 2. tipa cukura diabēts dažādās stadijās un kuriem alkohols bija jāizslēdz no ēdienkartes.
Visiem dalībniekiem tika noteikta vidusjūras diēta. Pēc tam viņi tika sadalīti 3 grupās pēc dzēriena, kurš tika iekļauts ēdienkartē vakariņās: parasts ūdens, sausais baltais un sausais sarkanais vīns.
Pēc 6 mēnešiem, bet vēlāk pēc 24, pētnieki fiksēja visai interesantus rādītājus. „Vīna” komandai pirmajā pusgadā ievērojami uzlabojās vispārējie miega kvalitātes rādītāji. Tāpat viņiem tika novērota ievērojams labā alfa–holesterīna (augsta blīvuma likoproteīni) palielinājums, kurš pretēji sliktajam samazina sirds asinsvadu slimību un aterosklerozes attīstības iespēju.
Tāpat tiem, kas katru dienu izdzēra pa 150 gramiem sausā sarkanā vīna, pazeminājās metaboliskā sindroma rādītāji, samazinājās jutīgums pret insulīnu, stabilizējās asinsspiediens.
Vēl viens interesants fakts. Divu gadu pētījuma laikā zinātnieki atzīmēja, ka 60 minūtes pēc ēšanas cukura līmenis tiem, kas uzdzēra pie vakariņām vīnu, bija par 30% zemāks nekā tiem, kas uzdzēra ūdeni.
Vispār, eksperimentā netika izdarīti kaut kādi revolucionāri atklājumi, tika vienkārši apstiprināts gandrīz vienbalsīgs kardiologu atzinums, ka 200-300 ml sausā sarkanā vīna pēc sabalansētām pusdienām vai vakariņām atstāj labvēlīgu ietekmi uz organismu, darbojas kā profilaktisks līdzeklis pret cukura diabētu, miokarda infarktu un sirds nepietiekamību.
Ja vēlaties pārbaudīt eksperimenta iedarbību, ņemiet vērā, ka tādā gadījumā ēdienkartei jāsastāv galvenokārt no zivīm, dārzeņu salātiem, kas aizdarināti ar olīveļļu, nedaudz gaļas un augļiem desertā.
Aicinām pievērsties veselīgam dzīvesveidam un, ja lietojat alkoholu, tad mērenās devās, jo spirtotie dzērieni, lai arī labas izcelsmes, labumu vēl nevienam nav nesis!
Avots: amizanti.lv