Šobrīd ir moderni ainavu dizainā izmantot skujeņus. Tie nav kaprīzi, ir mūžzaļi – skaisti gan ziemā, gan vasarā.
Ir tikai viens mīnuss: tūja nav lēts augs un daudziem tas nav pa kabatai. Cenas svārstās atkarībā no šķirnes un auga vecuma. Taču var mēģināt izaudzēt tūjas no spraudeņiem. Ja labi paveiksies, var pat nopelnīt, izaudzēto pārdodot.
Ne visi zina, ka tūju viegli var izaudzēt no spraudeņiem. Tā viegli laiž saknes un samērā ātri aug. Taču ir lietas, kas jāatceras, audzējot tūjas no spraudeņiem. Ja visu izdarīsiet pareizi, šīs skaistules priecēs jūs gan ziemā, gan vasarā.
Spraudenim jābūt piecus līdz septiņus centimetrus gariem. Pie tam, spraudenim ir jābūt trim sānu dzinumiem. Spraudeņa apakšā apmēram centimetra augstumā ir jāaplauž zariņi, bet pārējo zariņu garums jāsamazina uz pusi. Tas tāpēc, lai barības vielas ietu sakņu, nevis zaru veidošanai.
Pirms stādīšanas spraudeņus vajag nedaudz apvītināt ēnā (apmēram divas diennaktis). Augsni spraudeņiem gatavo sekojoši: uz vienu kilogramu kūdras ņem 1 kilogramu melnzemes un divus kilogramus smilšu.
Augsnei jābūt ļoti vieglai, lai labi laiž cauri ūdeni. Pirms izstādīšanas spraudeņus jāiemērc augšanas stimulatora šķīdumā. Vispieejamākie skaitās Korņevin un Elin.
Kad augi iestādīti, tie labi jāaplej un jārada siltumnīcas efekts – jānoliek siltā vietā un jāpiesedz ar plēvi. Veselu nedēļu nekas nav jādara, viss notiek pats par sevi, galvenais – uzturēt pastāvīgu temperatūru.
Pēc nedēļu ilgas aklimatizācijas, spraudeņi ik pāris dienas agri no rīta jāapsmidzina ar ūdeni. Jālej nav, tikai nedaudz jāsamitrina zeme un paši spraudeņi. Tā jādara aptuveni mēnesi, dažreiz divus mēnešus.
Par to, ka spraudeņi apsakņojušies, liecinās apgriezto sānu dzinumu ataugšana un arī virszemes sakņu veidošanās. Tas izskatās kā smalki gaiši brūni diedziņi. Pēc tam plēvi var pakāpeniski ņemt nost. Sākumā uz 2-3 stundām, pēc laika – uz 4-5 stundām un tā līdz noņem vispār. Un tad jau augus var izstādīt plānotajā augšanas vietā.
Lūk, cik vienkārši ir izaudzēt tūju no spraudeņa. Veiksmi!