Žāveti ķirši ir īpašs gardums ziemai. Tādas ogas nav salīdzināmas ar saldētām vai konservētām: patrāpoties kādā pīrāgā vai želejā, tās patīkami priecē ar savu saldskābo garšu un patīkamo tekstūru. Žāvētu ķiršu gatavošanas process ir līdzīgs zemeņu sukāžu gatavošanai. Vispirms ogas ir jānovāra sīrupā, pēc tam jāžāvē cepeškrāsnī vai speciālā žāvētavā.
Ja netiks veiktas visas norādītās manipulācijas, ogas būs skābas, arī žāvēt nāksies ilgāk. No 2,5 kilogramiem sanāks 500 g žāvētu ķiršu un burciņa sīrupa (litrāža būs atkarīga no ogu sulīguma, mums sanāca nedaudz vairāk par 1 litru.) Ticiet, tas ir tā vērts, jo galu galā jūs iegūsiet produktu, kuru varēsiet pievienot kūkās un pīrāgos vai vienkārši pasniegt pie tējas.
Sastāvdaļas:
2,5 kg ķirši
1 kg cukurs
Pagatavošana:
1. Ķiršus nomazgā tekošā ūdenī. Ja ir aizdomas, ka ķiršos varētu būt tārpi, iemērc ķiršus sālsūdenī uz 20 minūtēm, tad vēlreiz noskalo ar tīru ūdeni.
2. Atbrīvot ķiršus no kauliņiem un apbērt ar cukuru, atstāt uz 4-5 stundām, lai ogas sāktu sulot un uzņemt cukuru.
3. Nokāst sīrupu un liet to lielā katlā, uzvārīt. Likt ogas sīrupā, maisot vārīt uz lēnas uguns apmēram 10 minūtes.
4. Sīrupu noliet. Var to liet sterilās burkās un aizvalcēt vai arī izmantot dažādu desertu pagatavošanai, piemēram, biskvīta mitrināšanai.
5. Ieklāt cepešpannā cepampapīru, likt virsū ķiršus vienā kārtā tā, lai ogas nesaskartos.
6. Likt cepešpannu līdz 80 grādiem sasildītā cepeškrāsnī, un žāvēt ogas, aptuveni 1,5 stundas. Cepeškrāsnij jābūt nedaudz atvērtai. Vēlāk pazemināt temperatūru līdz 50 grādiem un turpināt žāvēt ogas vel 2,5 stundas.
Gatavas ogas sanāk mīkstas, uzspiežot tām, neizdalās sula. Uzglabāt tādus ķiršus labāk stikla burkās vēsā vietā, var ledusskapī.