Šodien pastāstīsim tev ko interesantu par ķiploku audzēšanu. Kā un kad siet ķiploku lokus mezglā, kāpēc tas jādara, kā palielināt ķiploku ražību un vēl.
Tas viss ir ļoti aktuāli, jo kā saproti, ziemā šim vērtīgajam zālaugam cena ir ļoti augsta.
Cilvēkam ķiploki arī ir ļoti noderīgi.
Kad jāsien ķiploki
Ķiploku vērtība ir neapšaubāma. Tos lieto gan ēdienu garšas un smaržas bagātināšanai, kā citi līdzekļi. Japāņi, piemēram, necieš svaiga ķiploka smaržu un uzreiz pēc tā ēšanas uzdzer pienu. Japāņi vienkārši norij veselu ķiploka daiviņu, nesakožot to. Vitamīni vajadzīgi visiem.
Lai palielinātu ķiploku ražu, pieredzējuši dārznieki pielieto dažādas viltības. Vieniem tā ir ķiploku loku siešana mezglā nedēļu pirms raža novākšanas. Ja pajautāsim šim dārzkopim, kāpēc tā jādara, atbilde visdrīzāk būs: tā darīja vecmāmiņa un es daru tāpat.
Kāpēc tad ir jāsien?
Auga virszemes un apakšzemes daļas augšana augiem notiek vienlaicīgi. Apmēram ap vasaras vidu vairumam sakņaugu lauvas daļa barības vielu aiziet saknēm. Ķiplokiem šis process sākas vēlāk, tāpēc nākas ar rokām iedarboties uz tā lokiem.
Sienot mezglā ķiploku lokus, mēs radām saspringumu auga virszemes daļai un tādā veidā pārvirzām barības vielas uz sakni – pašu ķiploku, kas atrodas zemē. Vienkārši nogriezt auga virszemes daļu nedrīkst, var ietekmēt visu augu. Bet ļaut viņam attīstīties tā, kā vajag mums, ir mūsu spēkos.
Tā varam paātrināt ķiploka augšanu un tādā veidā regulēt ķiploku novākšanas datumu. Tas ir, ja nebūs iespējams tikt dārzā vēlāk, vienkārši sasien ķiploka lokus mezglā un novāc ražu tev vēlamā laikā. Laba lieta, sevišķi, ja vasaras darbi atpūsties neļauj ne mirkli.
Kad jāsien ķiploki un kā to darīt vislabāk
Siešanu var veikt dažas nedēļas pēc ķiploku ziedu noraušanas, 5-7 dienas pirms ražas novākšanas. Kad rauj nost ziedus, dažus vajag atstāt. Kad zieda kāts iztaisnojies, var sākt ķiploku siešanu. Un nedēļu pēc tam var novākt ķiploku ražu.
Siešanai der augšējie ķiploka loki. Ja tie ir pārāk lieli, var sasiet pāris mezglus. Pārāk cieši siet nevajag. Bez aizraušanās! Citādi var ietekmēt augu.
Reizi vairākos gados vajag mainīt sējamo materiālu. Tādā gadījumā ķiploku lokus siet nedrīkst! Atstāj dobē dažus ļoti lielus augus un ļauj ziediem pilnīgi izziedēt. Un nākamajā gadā varēsi mierīgi audzēt ziemas ķiplokus no izaugušajām gaisa bumbiņām.
Vēl daži paņēmieni ķiploku ražas kvalitātes uzlabošanai
Aptuveni 20 dienas pirms ražas novākšanas pārstāj laistīt ķiplokus. Tā to garša būs piesātinātāka. Ja laukā ir karsts laiks, tad nelaisti 15 dienas.
Tajā laikā mulčas kārta ir jānoņem (ja tāda ir).Tas palīdzēs zemei labāk izžūt, tad ķiploki būs spēcīgāki un cietāki.
Izmanto tikai labu stādāmo materiālu. Pat, ja tu pilnīgi ievērosi visus noteikumus un iestādīsi ķiplokus auglīgā zemē, bet tavs stādāmais materiāls nebūs kvalitatīvs, raža būs neliela.
Neraugoties uz to, ka ķiploki ir ļoti vajadzīgi un vērtīgi, un tie tiek uzskatīti par izturīgiem augiem, lai iegūtu labu ražu, nāksies pastrādāt. Radi tiem labus apstākļus, izmanto labu stādāmo materiālu, mēslo, sien un tikai tad varēsi iegūt bagātu un kvalitatīvu ražu.