Stipras veselības un ilgdzīvošanas noslēpums cilvēkus interesējis jau kopš cilvēces rašanās.
Tibetā viss ir parasti un neparasti vienlaikus. Skarbie klimatiskie apstākļi, svelmainā saule, vēji un smilšainā augsne atstāj lielu ietekmi uz vietējo iedzīvotāju ēšanas paradumiem. Viņu uzturs gan nav īpaši daudzpusīgs, taču tiek uzskatīts par veselīgu.
Pastāstīsim par Tibetas ilgdzīvotāju iecienītākajiem produktiem, kuri mūsu veikalos ir lēti, bet nezin kāpēc nav īpaši populāri.
Miežu putraimu putra ūdenī
Mieži ir vieni no senākajiem graudaugiem pasaulē, taču cilvēki miežu produktus nomainījuši uz kviešu maizītēm, miežu putraimus uz spageti un bulguru. Mieži ir kļuvuši par barību lopiem. Bet velti- mieži ir vērtīgs barības vielu avots, kas nepieciešams cilvēka organisma augšanai, veselības uzturēšanai un uzlabošanai.
Tibetieši ir pārliecināti, ka miežu putraimu putra labi nodrošina organisma vajadzības pēc daudzām vielām, padara ķermeni vieglu , bet prātu asu.
Miežu putraimi ir sasmalcināti miežu graudi, kas ir atbrīvoti no akotiem, bet nav slīpēti. Tieši tādi putraimi satur visvairāk vērtīgo šķiedrvielu, kuras palīdz attīrīt organismu no šlakvielām, toksīniem un normalizē vielmaiņas procesus.
Vērtīgajos miežu putraimiņos ir lizīns, kuram ir pretvīrusu iedarbība un kas stimulē kolagēna veidošanos. Vēlies novērst grumbu rašanos? Ēd miežu putraimu putru! No visiem putraimiem tieši miežu putraimi satur vismazāk kaloriju.
Nav brīnums, ka gudrajiem mūkiem miežu putraimi ir cieņā un viņi iekļauj tos savā ēdienkartē. Daudzi teiks, ka tas nav aiz labas dzīves, taču mēs esam pārliecināti, ka mūki kaut ko zina! Piedāvājam pagatavot vienkāršu miežu putraimu putru tā, kā to gatavo Tibetā.
Tibetas mūku miežu putra
1. Glāzi miežu putraimi apcep sausā čuguna pannā līdz zeltainai krāsai. Taukvielu pievienot nevajag.
2. Pa to laiku uzvāri 2 glāzes ūdens. Kad putraimi apcepti, ieber tos dziļākā keramikas traukā un aplej ar vārošo ūdeni.
3. Pievieno putrai sāli pēc garšas un sasedz, lai putraimi sabriest.
4. Kad putraimi sabrieduši, pievieno putrai sviestu, bet gavēņa laikā eļļu. Nekaitēs arī lociņi!
5. Miežu putraimu putru pasniedz karstu! Klāt piedzer zaļo tēju ar medu un ingveru, bet desertam izvēlies žāvētas aprikozes.
Ja nu nekā neizdodas sevi piespiest iemīļot miežu putraimu, ir vēl viena vienkārša tibetiešu recepte, tikai ar rīsiem!
Rīsu putra:
1. Nomazgā un novāri glāzi rīsu.
2. Pievieno rīsiem pusglāzi valriekstu kodolu, tikpat daudz rozīņu un nedaudz medus.
3. Visu kārtīgi samaisi, kārtīgi sasedz un atstāj uz stundu. Veselīgs un gards ēdiens gatavs.
Tagad tu zini, kā pagatavot miežu putraimu putru un lietot to uzturā par labu savai veselībai. Lieto miežu putraimus putrās, kā piedevu, piedāvā salātiem. Saldu gatavo to brokastīm, sāļu pusdienām- nav svarīgi, kā un kad.
Es, piemēram, nekad neesmu miežu putru ēdusi, bet šodien noteikti pagatavošanu. Vai tev garšo miežu putraimu putra?